Światowy system walutowy jest całkowicie niesprawny. To właśnie on jest jedną z przyczyn globalnego kryzysu ekonomicznego – wynika z raportu konferencji ONZ o handlu i rozwoju – pisze brytyjski „Daily Telegraph” . Specjaliści wzywają do stworzenia nowego pieniądza. By jednak to zadziałało ONZ chce zmusić banki centralne do większej kontroli nad narodowymi walutami.

>>>Ekspert: Dolar jest skończony

Instytucje te miałyby za zadanie albo podnosić, albo obniżać kurs w zależności od tego, jak zachowuje się światowa gospodarka. „Będzie potrzebny system zarządzania kursem wymiany. Kraje muszą trzymać stabilny kurs, a banki centralne muszą interweniować, gdy tylko coś zacznie się dziac w gospodarce. Jeśli nie będą reagować to zostaną do tego zmuszone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy” – twierdzi autor raportu, Detlef Kotte

Ten raport to pierwsze, oficjalne stanowisko międzynarodowej organizacji na temat odejścia świata od dolara i wprowadzenia nowej, globalnej waluty. Do tej pory jedynie Rosja i Chiny ostro domagały się odejścia świata od dolara, nikt jednak nie mówił jak dokładnie powinien wyglądać nowy, światowy system gospodarczy, który ma zastąpić obecny. Wielu ekonomistów twierdzi bowiem, że obecny sposób rozliczania światowych rezerw jest całkowicie niesprawny, a kolejne kryzysy to tylko kwestia czasu.