Jak wynika z raportu Wealth Solutions, który przeanalizował ogłoszenia sprzedaży mieszkań w miejscowościach nadmorskich zamieszczone na portalu www.oferty.net, średnio za metr kw. zapłacimy 7 918 zł. To oznacza, że na kupno mieszkania nad morzem musimy wyłożyć więcej niż w Krakowie i niewiele mniej niż w stolicy.

>>> Sprawdź, gdzie w Polsc żyje się najlepiej

Najtańszą wakacyjną lokalizacją jest Darłowo, gdzie za metr kw. zapłacimy średnio nieco ponad 4 tys. zł. Z wydatkiem powyżej 5 tys. zł (ale poniżej 6 tys. zł) musimy się liczyć w Łebie, Dźwinowie i Ustce. Najdrożej jest w Międzyzdrojach i Rewalu (nieco ponad 9 tys. zł/mkw). Poza wszelką konkurencją jest natomiast Półwysep Helski, gdzie średnio za metr kw. zapłacimy ok. 14 tys. zł. Skąpy w dostępną powierzchnię mieszkalną, jest podatny na gorącą spekulację. Na przykład, w Jastarnii, Juracie i Helu nie brakuje lokali z cenami przkraczającymi 20 tys. zł!

Średnia cena za metr kw. w wybranych nabałtyckich miejscowościach

Miasto

Średnia cena za metr kw.

Darłowo

4,2 tys. zł

Dźwinów

5,2 tys. zł

Łeba

5,2 tys. zł

Ustka

5,5 tys. zł

Kołobrzeg

6,1 tys. zł

Mielno

7,2 tys. zł

Świnoujście

7,9 tys. zł

Władysławowo

8,9 tys. zł

Rewal

9,2 tys. zł

Międzyzdroje

9,4 tys. zł

Półwysep Helski

14,2 tys. zł

Źródło: Wealth Solutions

Okazuje się, że aby znaleźć nad morzem lokum poniżej 4 tys./mkw. trzeba się nieźle nagimnastykować. Stanowią one zaledwie nieco ponad 4 proc. oferty. Najwięcej jest zaś mieszkań w przedziale 4-6 tys. zł/mkw (ok. 30 proc.). Zaś w przypadku co czwartego wydamy ponad 10 tys. zł/mkw.

Odsetek ofert w poszczególnych przedziałach cenowych

Cena za metr kw.

Odsetek ofert

poniżej 4 tys. zł

4,3 proc.

4 - 6 tys. zł

29,7 proc.

6 - 8 tys. zł

25,1 proc.

8 - 10 tys. zł

19,4 proc.

powyżej 10 tys. zł

21,5 proc.

Źródło: Wealth Solutions