W kontekście wyboru karty lub gotówki bardzo ważne jest miejsce, do którego urlopowicz się wybiera. To bowiem lokalizacja wyjazdu determinuje znaczną większość czynników decydujących o przewadze gotówki lub karty. Dlaczego?

Reklama

Wyszukiwarka kredytów gotówkowych. Porównaj kredyty w różnych bankach.

Odpowiedni zapas gotówki

Zorganizowanie odpowiedniego zapasu gotówki nie nastręcza większych problemów, gdy urlopowicz udaje się do kraju, w którym obowiązuje jedna z najpopularniejszych walut, jak dolar amerykański, euro czy funt brytyjski. W takim przypadku może on skorzystać po prostu z kantoru stacjonarnego lub internetowego oraz banku. Wytrwali (ale i chcący zaoszczędzić) mogą również kontrolować fora podróżnicze, na których podróżujący wyprzedają pozostałości walut po okazyjnych cenach.

Dużo trudniej jest jednak zorganizować nieco bardziej egzotyczne waluty, choć również np. zakup franka szwajcarskiego nastręczać może sporych problemów, ponieważ jest on rozchwytywany przez spłacających swoje kredyty walutowe tzw. frankowiczów.

Reklama

Należy zaznaczyć przy tym, że w przypadku braku możliwości zakupu mniej spotykanych dewiz i alternatywnego kupna waluty bardziej uniwersalnej, jak dolar czy euro, warto przeanalizować miejscowe kursy wymiany, by zoptymalizować korzyści (zminimalizować straty) wynikające z wymiany tzn. przeliczyć ile dolarów czy euro kupimy za np. 100 zł, a następnie skalkulować ich równowartości z miejscowym przelicznikiem walutowym.

Reklama

Z plastikiem w portfelu

Rozważając możliwość udania się w podróż wyłącznie z kartą płatniczą, urlopowicz uwzględnić musi przede wszystkim miejsce, do którego się udaje. Posługiwanie się „plastikiem” nie będzie problematyczne w Paryżu czy Rzymie, jednak plastikowy pieniądz będzie całkowicie bezużyteczny np. na tajskiej prowincji.

Dodatkowo, jeśli podróżujący nie dysponuje odpowiednim kontem walutowym, należy uwzględnić także koszty przewalutowania. Te będą odpowiednio wyższe, jeśli transakcja zrealizowana zostanie w walucie innej niż waluta rozliczeniowa naszej karty (w przypadku kart wydawanych przez polskie banki jest nią zazwyczaj euro). W takim przypadku bowiem przewalutowanie realizowane jest dwukrotnie, tj. waluta krajowa przeliczana jest na walutę rozliczeniową – euro, a to przeliczane jest z kolei na złotówki.

Innym mogącym się pojawić kosztem jest prowizja za wypłatę środków z bankomatu. Niektóre banki rezygnują z jej pobierania w przypadku części lub całości wydawanych przez siebie kart, jednak przed wyjazdem lepiej sprawdzić tabelę prowizji i opłat, by upewnić się, że wskazana prowizja faktycznie nie zostanie naliczona.

Szukasz kredytu? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy!

Dowodem na niedoskonałość modelu, w którym na wakacjach stosowane są wyłącznie karty płatnicze, jest obecna sytuacja w Grecji. Zarówno obywatele tego kraju, jak i turyści napotkają tam problemy z wypłatą gotówki z bankomatów, transakcje bezgotówkowe zaś w ogóle nie są realizowane. Wniosek z różnych sytuacji, z jakimi turysta może się spotkać za granicą, jest więc jeden: warto przezornie zabrać na wakacje zarówno kartę, jak i odpowiednią ilość gotówki.