Karta kredytowa to produkt finansowy, który może być nieoceniony w awaryjnych sytuacjach, np. wtedy, kiedy na gwałt potrzebujemy gotówki, a wypłatę dostaniemy dopiero za kilka dni. Z całą pewnością powinny z niej jednak korzystać tylko osoby, które potrafią kontrolować swoje wydatki. W innym razie można wpaść w wir zadłużeń. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, których przestrzeganie może nas uratować przed finansową ruiną.

Reklama

Wszystkie konta bankowe w jednym miejscu. Sprawdź zestawienie!

TotalMoney.pl

Nie przyzwyczajaj się

Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że to nie jest żaden voucher czy karta podarunkowa. Jeśli płaci się kartą kredytową, to tak naprawdę zaciąga się zobowiązanie, które trzeba będzie spłacić w określonym terminie. Dlatego korzystaj z niej ostrożnie, i nie kupuj rzeczy pod wpływem impulsu. Uwaga! Korzystanie z karty kredytowej uzależnia, dlatego zanim się na nią zdecydujesz, zastanów się, czy wiesz, w jaki sposób jej używać. Jeśli będziemy wykorzystywać wszystkie zalety tych kart i unikać wad, to ich użytkowanie będzie naprawdę opłacalne i przyjemne. Co innego w przypadku nieświadomego posiadacza.

Reklama

Nie ignoruj bieżących wyciągów

Dokładnie przeglądaj comiesięczne wyciągi z karty. Zweryfikuj, czy wszystko jest w porządku, czy nie pojawiły się w nim nadprogramowe opłaty i transakcje, z którymi nie masz nic wspólnego. Musisz bowiem pamiętać, że z racji obecnych ataków cyberprzestępców: phishingu czy skimmingu, jesteś narażony na niebezpieczeństwo. Dlatego jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, to nie ignoruj tego, tylko zadzwoń na infolinię swojego banku. Brak dokładnej analizy może narazić Cię na finansowe straty.

Reklama

Nie rób zaległości

Skleroza, roztargnienie, przypadek lub po prostu brak wymaganych środków - powody opóźnienia w spłacie kredytu mogą być różne. Jeśli jednak robimy to z pełną świadomością, to musimy mieć też świadomość, że może nas to trochę kosztować. Jeśli jednak masz problemy finansowe, to nie panikuj, nie uciekaj i tylko porozmawiaj o tym z pracownikiem banku! On na pewno zaproponuje Ci kilka rozwiązań. Najczęściej do wyboru są takie opcje: spłata całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, spłata kwoty minimalnej lub rozłożenie zadłużenia z tytułu dokonanych transakcji na raty. Niestety, za nieterminowe spłaty zostaną na nas nałożone dodatkowe opłaty i odsetki, dlatego trzeba pilnować terminów i spłacać zadłużenie w całości!

Nie wypłacaj gotówki!

Karta kredytowa to narzędzie przeznaczone do wykonywania transakcji bezgotówkowych. Można nią płacić i w sklepach stacjonarnych, i w internetowych. Lepiej jednak nie wypłacać nią gotówki, bo choć to możliwe, to, niestety, także kosztowne. Po pierwsze, za wypłatę gotówki z bankomatu pobierana jest prowizja (w PKO BP i w Raiffeisen Polbanku wynosi ona 4%, min. 10 zł, a w Citi Handlowym – 6%, min. 10 zł). Po drugie, w 99% przypadków od takiej wypłaty od razu są naliczane odsetki i nie działa tu okres bezodsetkowy! Jaki z tego wniosek? Bardzo prosty: jeśli chcemy wypłacić gotówkę z bankomatu, to weźmy kartę debetową, a jeśli chcemy zapłacić za zakupy w galerii handlowej, to weźmy ze sobą kartę kredytową.

Nie przepłacaj!

Jeśli karta ma Ci dobrze służyć, to musisz po prostu wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Warto po prostu porównać kilka produktów z różnych banków (porównywarka >>>). Na co zwrócić szczególną uwagę? Na oprocentowanie, które nie może przekraczać czterokrotności stopy procentowej (obecnie jest to 10%). Z uwagi jednak na to, że bardzo często jest ono podobne w różnych bankach, to warto się przyjrzeć jeszcze innym elementom. Istotne różnice mogą się pojawić w opłatach pobieranych za wydanie oraz obsługę karty. Jeśli dobrze przeanalizujesz oferty, to możesz trochę na tym zaoszczędzić. Warto również przyjrzeć się kosztom ubezpieczenia karty. Jeśli nie będziesz z niej korzystał, to po prostu zrezygnuj, dzięki temu pozbędziesz się dodatkowej comiesięcznej opłaty. Dodatkowe kilkadziesiąt złotych w ciągu roku może Cię także kosztować opłaty za wznowienie. Zazwyczaj jest jednak tak, że bank zwalnia z niej po spełnieniu określonych warunków, np. wykonaniu określonej liczby transakcji, dlatego warto się zapoznać ze wszystkimi wymogami i wybrać najbardziej odpowiednią dla nas kartę.

Nie podpisuj umowy bez zapoznania się z nią!

Haczyki, gwiazdki, drobny druk – w taki sposób banki najczęściej przedstawiają najmniej korzystne dla nas zapisy. Trzeba więc wszystko dokładnie czytać, nawet to, co jest zapisane drobnym drukiem. Tam najczęściej umieszcza się bowiem informacje o okresie bezodsetkowym (który z reguły wynosi od 50 do 60 lub 61 dni), spłacie minimalnej czy możliwości rozłożenia transakcji dokonanych kartą na niżej oprocentowane raty. Przeczytanie umowy od A do Z, da nam pewność, że nic nas nie zaskoczy. Dokładnie przeanalizować trzeba również tabelę opłat i prowizji, w niej umieszczane są bowiem wszystkie informacje o opłatach związanych z wydaniem i korzystaniem z karty oraz z oprocentowaniem.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj niezależnie i wybierz najlepsze!

Karta kredytowa może być świetnym środkiem płatniczym, trzeba tylko z niej mądrze korzystać. Jeśli będziemy stosować się do podstawowych zasad, to będziemy mogli w łatwy sposób płacić za zakupy i usługi, nie martwiąc się jednocześnie, że popadniemy w finansowe tarapaty.