Nikt jeszcze nie wycenił czasu, jaki Polacy poświęcają na odnawianie swoich krótkoterminowych depozytów bankowych. Tymczasem to właśnie na rachunkach oszczędnościowych oraz kilkumiesięcznych lokatach znajduje się większość środków zgromadzonych przez deponentów. Oznacza to, że kilka razy w roku – w momencie gdy kończy się depozyt terminowy lub bank zmienia warunki oprocentowania na koncie oszczędnościowym – stają oni przed decyzją o odnowieniu lokaty lub przeniesieniu pieniędzy do innej instytucji. Muszą więc poświęcić swój czas i uwagę na zbadanie dostępnych możliwości oraz – jeśli zdecydują się na zmianę – przeprowadzenie operacji.

Reklama

Gdzie oszczędzisz najwięcej, czyli aktualny ranking lokat bankowych

Gdyby ustalić wartość tego czasu i uwagi, okazałoby się zapewne, że większości oszczędzających bardziej opłacałoby się zakładać regularnie lokaty długoterminowe, które po pierwsze nie wymagają z ich strony wysiłku, a po drugie oferują wyższe i stabilniejsze oprocentowanie niż krótkoterminowe depozyty.

Szczególnie ostatnie lata pokazują, że podejście polegające na lokowaniu oszczędności na długi okres i na stałe oprocentowanie jest korzystne. Od kilku lat spadają stopy procentowe banku centralnego a wraz z nimi oprocentowanie depozytów w bankach komercyjnych. W 2011, 2012 czy 2013 powszechne były „krótkie” depozyty z oprocentowaniem 6% i więcej w skali roku. W tej chwili to historia, a niezła stawka na tego typu lokatach to ok. 2,5% rocznie.

Wygranymi w ostatnich latach były osoby, które decydowały się na lokaty na kilka lat o stałym oprocentowaniu. W 2011, 2012 czy 2013 można było znaleźć oferty dwuletnich, trzyletnich i dłuższych lokat na 6-7% w skali roku. W tamtym momencie nie wydawały się atrakcyjne na tle krótszych depozytów o podobnym oprocentowaniu, ale kto dzisiaj nie chciałby, żeby jego oszczędności w banku pracowały w takim tempie? Tymczasem wszyscy, którzy wtedy zakładali lokaty na kilka lat wciąż cieszą się tak wysokimi, stałymi odsetkami. Przy okazji cieszą się również wolnością od ciągłego monitorowania najlepszych krótkoterminowych ofert czy „przerzucania” pieniędzy z banku do banku.

Reklama

W rankingach depozytów bankowych, które przyniosły klientom największe korzyści, przygotowywanych m.in. przez ekspertów Open Finance, od dłuższego czasu najwyższe pozycje zajmują lokaty długoterminowe, m.in. Santander Consumer Banku, Meritum Banku czy Getin Banku.

Reklama

Nie ma gwarancji, że stopy procentowe utrzymają się na obecnym, niskim poziomie lub spadną jeszcze bardziej, co byłoby na rękę właścicieli długoterminowych lokat o wysokim, stałym oprocentowaniu. Nawet jeśli oprocentowanie krótszych depozytów miałoby się poprawić, będzie to długi i powolny proces.

Porównanie lokat bankowych - porównywarka lokat, kalkulator lokat - znajdź najbardziej korzystną lokatę.

Ale i tak najważniejsze jest to, że oszczędzanie w banku nie powinno polegać na przewidywaniu zjawisk makroekonomicznych. Lokaty na kilka lat to przede wszystkim praktyczne narzędzie, dzięki któremu nasze oszczędności będą przez dłuższy okres pracować w stałym tempie, w jednym banku i bez naszego zaangażowania. Od początku wiemy, ile i kiedy zarobimy na naszych oszczędnościach. Dzięki temu, że w świecie finansów funkcjonuje zasada, że za udostępnienie komuś pieniędzy na dłuższy czas należy się wyższe wynagrodzenie, na wieloletnich depozytach możemy liczyć na premię w stosunku do oprocentowania na krótszych lokatach.

Długoterminowe depozyty są dobrym rozwiązaniem. Przemawia za nimi stabilne, podwyższone oprocentowanie, pewność zysku oraz wygoda utrzymywania środków w jednym banku przez dłuższy okres.