Gdy jedni odpoczywają, inni szukają okazji, żeby wykorzystać ich nieuwagę. W letnich miesiącach wzrasta liczba kradzieży dokumentów oraz kart płatniczych, szczególnie w nadmorskich i górskich kurortach. Pamiętajmy o tym, że wypoczynek nie zwalnia nas z odpowiedzialności za elementarne zasady bezpieczeństwa, np. unikanie pozostawiania portfela bez uwagi czy zachowywania ostrożności w miejscach publicznych, w tym m.in. na plaży, w pubie czy na terenie festiwalowym.
Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Związku Banków Polskich, wiele niebezpiecznych sytuacji wywołujemy sami. Aż 16% osób korzystających z kart płatniczych nosi ze sobą notatki z zapisanym numerem PIN i używa ich regularnie podczas transakcji. Zdaniem ekspertów ZBP wakacje to również okres, kiedy mamy tendencję do „zawieszania” dobrych nawyków związanych z bezpieczeństwem (np. eksponujemy wartościowe rzeczy, nosimy klucze do mieszkania razem z innymi dokumentami, obdarzamy obce osoby nadmiernym zaufaniem).
Bezpieczeństwo naszych finansów podczas wakacji jest również związane z decyzjami, które podejmujemy przed i w trakcie wypoczynku. Źródłem zagrożenia może być niefrasobliwość w wydawaniu pieniędzy, nieodpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej czy niedobranie narzędzi finansowych do naszych prawdziwych potrzeb.
Jeśli nie chcemy się obudzić po wakacjach z „dziurą” w naszych finansach, dobrze jest stworzyć prosty budżet wakacyjny. Rozpiszmy w nim, ile pieniędzy planujemy wydać w trakcie wypoczynku. Wiele kosztów będziemy znać z wyprzedzeniem (np. nocleg, dojazd, wyżywienie), ale warto zaplanować również pozostałe wydatki. To ważne, ponieważ w miejscowościach wypoczynkowych nie brakuje płatnych atrakcji oraz innych okazji do wydawania pieniędzy.
Czy wiemy w ogóle, jaką kwotą „na przyjemności” dysponujemy? Ile chcielibyśmy wydać? Czy chcemy posiłkować się wakacyjnym kredytem gotówkowym? Jak wpłynie to na całokształt naszych finansów po wakacjach? Wbrew pozorom lekkomyślność w tych kwestiach może być znacznie ważniejszym źródłem niestabilności naszych finansów osobistych niż zagrożenie ze strony złodziei i oszustów.
Inna ważna sprawa to uporządkowanie stałych płatności przez okres wakacji. Czynsz, rachunek za prąd czy telefon czy rata kredytu nie biorą urlopu razem z nami. Jeśli nie chcemy wrócić z wypoczynku do domu, w którym czekają na nas niezapłacone i przeterminowane rachunki, powinniśmy zadbać o ich uregulowanie zawczasu. Praktycznym rozwiązaniem mogą być zlecenie stałe lub polecenie zapłaty, dzięki którym płatności zostaną wykonane automatycznie. Większość systemów bankowym pozwala również na zaplanowanie transakcji na kilka dni czy tygodni do przodu.
Wyszukiwarka kredytów gotówkowych. Porównaj kredyty w różnych bankach.
Bezpieczeństwo naszych finansów na wakacjach bierze się również z dobrego doboru narzędzi, przede wszystkim środków płatności, do naszych potrzeb. Jeśli wyjeżdżamy z dużego miasta do małej górskiej mieściny lub ustronnego kurortu, przygotujmy się na to, że może nie być tam bankomatów. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, przyjrzyjmy się preferowanym metodom płatności. Gdziekolwiek się nie udajemy, warto mieć część środków w twardej walucie, np. euro lub dolarze. Jeśli chcemy używać za granicą kart, do transakcji bezgotówkowych lub wypłat z bankomatu, lepiej zawczasu upewnić się, jak wyglądają opłaty oraz proces przewalutowania.
Finanse często stają się źródłem naszych wakacyjnych zmartwień i kłopotów. Zadbajmy więc zawczasu o ich bezpieczeństwo i stabilność, by móc w pełni cieszyć się letnim wypoczynkiem.