Banki prześcigają się między sobą w unowocześnianiu aplikacji, czyniąc je jeszcze bardziej atrakcyjnymi i nowoczesnymi. Z punktu widzenia użytkownika mają być przede wszystkim intuicyjne i użyteczne w codziennym życiu. Przyjrzyjmy się tym najczęściej pobieranym aplikacjom, wszystkie opisane poniżej dostępne są na platformach iOS, Android oraz Windows Phone (o aplikacjach pisaliśmy też tutaj).

Reklama

Kołowrotek Pekao

Na pierwszy ogień weźmy utrzymaną w szarości i czerwieni aplikację Banku Pekao SA. Poruszanie się po apce jest bardzo intuicyjne, ułatwia je znacznie kołowe menu oraz dodatkowy pasek z najważniejszymi funkcjami. Posiadając tę aplikacje nie tylko zapłacimy telefonem w sklepie ale i też wybierzemy pieniądze z bankomatu bez konieczności posiadania karty. Apka umożliwia dostęp do oferty produktowej i rabatowej, w tym spersonalizowanej wyłącznie dla użytkowników mobilnych. Oprócz tego standardowo, dzięki niej zlokalizujemy najbliższe placówki oraz bankomaty, sprawdzimy stan konta, historię transakcji. Mimo tak wielu funkcji, aplikacja jest bardzo czytelna i intucyjna, korzystanie z niej nie stanowi żadnego problemu.

Pochwała prostoty - IKO

Nic dziwnego, że aplikacja IKO Banku PKO BP jest tak szeroko reklamowana - rzeczywiście jest się czym chwalić. Co ją wyróżnia spośród innych? Nieco ascetyczny layout, ograniczony do kafelków z najważniejszymi funkcjami, przejrzyste komunikaty, to wszystko sprawia, że korzystanie z apki to czysta przyjemność. Warto też dodać, że IKO było podstawą do utworzenia nowoczesnego standardu płatności mobilnych BLIK ( więcej w artykule: BLIK). Za pomocą tej aplikacji zapłacimy podczas zakupów tradycyjnych i tych internetowych bez użycia karty. Bez karty również wypłacimy gotówkę z bankomatu. Co jeszcze? Zlecanie przelewów nawet wtedy, gdy posiadamy jedynie numer telefonu odbiorcy, generowanie czeków umożliwiających płacenie w sklepach i wypłacenie pieniędzy z bankomatu, szybkie wyszukiwanie najbliżej położonych punktów handlowo – usługowych i bankomatów, w których można użyć aplikacji.

Lojalne Millennium

Reklama

Aplikacja Banku Millennium również umożliwia korzystanie z usługi BLIK. Dodatkowo, jeśli chcemy mieć szybszy dostęp do płatności mobilnych, możemy ustawić kod BLIK jako widget widoczny już przed zalogowaniem. Apka Banku Millennium to także panaceum na zalegające w portfelu karty lojalnościowe - po zeskanowaniu ich do telefonu (maksymalnie 30) zamiast w portfelu mamy je zawsze pod ręką. Aplikacja Banku Millennium jako pierwsza jest dostępna również w rozszerzeniu na smartwatche. Pozwala na sprawdzenie salda rachunków, kart kredytowych i kart przedpłaconych, znalezienie najbliższego bankomatu, banku i ustawienie nawigacji do tego punktu czy sprawdzanie kursu walut. Aplikacja mobilna Banku Millennium jako druga, po aplikacji Meritum Bank Mobilny, umożliwia (posiadaczom iPhone’ów) na logowanie przy użyciu Touch ID.

Dziel wydatki z ING

Co wyróżnia na tle innych wielokrotnie nagradzaną aplikację ING BankMobile, ING Banku Śląskiego? Funkcja "Podziel wydatki" , która umożliwia łatwe rozliczenia się ze znajomymi za wspólny rachunek. Wystarczy wpisać kwotę i wybrać z książki adresowej osoby, do których zostanie wysłany e-mail lub sms z informacją o tym ile i na jaki numer rachunku powinni przelać pieniądze. Dodatkowo można załączyć zdjęcie paragonu (w aplikacji można przechowywać dowolną ilość paragonów, dla ułatwienia segregowane są według daty, kwoty i przedmiotu zakupu), tak aby wszystko było jeszcze bardziej czytelne dla odbiorcy. Apka również korzysta ze standardu BLIK, za pomocą której można zapłacić i wypłacić mając przy sobie jedynie telefon. Dzięki ING BankMobile nie tylko zrobisz przelew bazując jedynie na numerze telefonu osoby, której chcesz przelać pieniądze ale i doładujesz swój telefon, czy zarządzisz budżetem domowym dzięki opcji Finansometr. Za pomocą tego narzędzia przeanalizujesz wydatki i przychody, sprawdzisz na co wydajesz najwięcej i łatwo nakreślisz indywidualny tor oszczędzania.

Ikona mobilności

Tak właśnie swoją aplikację reklamuje mBank. Być może ikona za to dużo powiedziane, ale faktycznie apka jest jedną z lepszych na rynku. Na wielki plus zapisuje się wygodne logowanie i akceptacja transakcji przy użyciu PIN, możliwość wykonania szybkich przelewów na numer telefonu odbiorcy czy dostęp do 3 000 punktów z programu rabatowego mOkazje. Można również podejrzeć saldo rachunku i dostępnego limitu karty kredytowej bez konieczności logowania oraz skorzystać z wyszukiwarki najbliższych placówek, bankomatów i wpłatomatów. O tym, że aplikacja mBanku jest wyjątkowa świadczy też optymalizacja serwisu transakcyjnego, z podziałem na telefony z wbudowaną oraz z dotykową klawiaturą. Obie wersje różnią się od siebie wyglądem, układem, dzięki temu korzystanie z aplikacji staje się jeszcze prostsze i jeszcze przyjemniejsze.

Meritum Bank z Touch ID

Jako pierwszy bank w Polsce i jako jeden z pierwszych w Europie Meritum Bank daje możliwość logowania się do aplikacji mobilnej z wykorzystaniem biometrii, a dokładniej - odcisku palca. Takie logowanie realizowane jest z wykorzystaniem technologii Touch ID firmy Apple, skorzystać z tej opcji może jedynie użytkownik posiadający odpowiednie urządzenie, obecnie są to smartfony iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus oraz tablety iPad Air 2 i iPad mini 3. Aplikacja Meritum Bank Mobilny umożliwia także zlecenie przelewu za pośrednictwem Facebooka lub na adres e-mail czy na numer telefonu komórkowego odbiorcy. Szybki przelew zrobimy również mając jedynie zdjęcie blankietu – apka sama odczyta dane i automatycznie wyświetli je w formatce przelewu. Nowością jest realizowanie płatności za pomocą komend głosowych – głosem można zlecić przelew, uzyskać informacje na temat dostępnych środków i wpływów na konto.

Jak wygląda rynek bankowych aplikacji mobilnych w Polsce? Ma się naprawdę dobrze! Coraz więcej banków decyduje się udostępnić je swoim klientom. Nowoczesne narzędzia do zarządzania finansami pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonywanie podstawowych czynności bankowych. Nie musimy trudzić się, by dotrzeć do banku, wystarczy, że uruchomimy swojego smartfona i zalogujemy się na nasze konto bankowe.