Za dodatkowe – poza wypłatą pieniędzy – operacje przeprowadzane w bankomatach ich operatorzy pobierają dość wysokie opłaty. Płacimy najczęściej za zmianę numeru PIN, sprawdzenie salda na swoim rachunku czy wydrukowanie miniwyciągu, czyli historii ostatnich operacji wykonanych kartą.

Reklama

Sprawdzasz – płacisz

Właściciele kont w większości polskich banków mogą sprawdzać saldo w bankomacie za pomocą karty. Większość z tych instytucji każe też sobie za to zapłacić. Najwięcej oddadzą za to klienci Deutsche Banku PBC oraz Millennium. Z konta tych pierwszych znikną 2 zł za każdym razem, jeżeli zrobią to w bankomacie obcego banku. Jeżeli skorzystają z bankomatu sieci Euronet, koszt ten wyniesie o połowę mniej. Także 2 zł za sprawdzenie salda w obcym bankomacie zapłacą ci drudzy. Koszt ten mogą obniżyć do 0,50 zł, jeżeli saldo będą sprawdzać w bankomacie własnego banku, BZ WBK lub sieci Cash4You. Kilka banków pobiera za taką usługę 1,50 zł. Należą do nich BZ WBK, FM Bank, i MultiBank. Z kolei posiadacze rachunków w innych instytucjach zapłacą z reguły ok. 1 zł każdorazowo, gdy zechcą sprawdzić, ile mają pieniędzy na koncie.

Kosztowna zmiana PIN

Z reguły więcej trzeba zapłacić za możliwość sprawdzenia lub wydrukowania kilku ostatnich operacji dokonanych za pomocą karty lub przeprowadzonych na koncie osobistym. Klienci Banku Pocztowego muszą za to zapłacić nawet 4 zł. Dwa inne banki – Nordea oraz Meritum – pobierają za to 3 zł. Kilka innych zabiera z konta po 2,5 zł. Należą do nich m.in. Credit Agricole czy FM Bank.

Za zmianę numeru PIN do karty przeprowadzoną w bankomacie trzeba płacić praktycznie we wszystkich bankach, które tę usługę oferują. I to całkiem sporo. Na przykład klienci FM Banku zapłacą za to aż 5 zł. Niewiele mniej, bo 3,99 zł, oddadzą posiadacze rachunków osobistych w BPH. Stosunkowo najmniej liczy sobie Alior Bank, który każe sobie płacić za zmianę PIN w bankomacie jedynie 1 zł.

Wyjście awaryjne

Zdaniem Jarosława Sadowskiego, analityka Expandera, opłaty za dodatkowe usługi dostępne w bankomacie są szczególnym problemem dla osób, które nie mają dostępu do internetu.

– Osoby takie, chcąc nie chcąc, muszą z takich usług czasem skorzystać – mówi ekspert Expandera. Natomiast ci, którzy korzystają z sieci, sprawdzać saldo czy zmieniać numer PIN powinni na własnym komputerze, bo w większości banków jest to darmowe, a w pozostałych tańsze niż w maszynach. – Takie osoby możliwość przeprowadzenia tych operacji w bankomacie powinny traktować jako wyjście awaryjne – mówi Jarosław Sadowski. Nie warto natomiast opisanych tu czynności dokonywać telefonicznie albo osobiście w oddziale banku, bo to wychodzi jeszcze drożej niż skorzystanie z bankomatu.

PRAWO

Sprawdź taryfę opłat i prowizji w swoim banku

Wszelkie opłaty i prowizje, jakie banki pobierają od transakcji dokonywanych kartami, wymienione są w tabeli opłat i prowizji. Tabele takie mają wszystkie banki oferujące swoje usługi w Polsce. Są one dostępne na stronach internetowych. Osoby niemające dostępu do internetu mogą je przejrzeć w oddziale swojego banku.

Tabele opłat i prowizji często się zmieniają. Nie wymaga to jednak za każdym razem podpisywania nowej umowy o prowadzenie rachunku osobistego oraz korzystanie z karty bankowej.

Banki mają jedynie obowiązek powiadomienia nas o wprowadzanych zmianach. My nie musimy się na nie godzić, ale wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak rozwiązanie umowy z bankiem w terminie 30 dni od przekazania nam informacji o zmianach.