Alternatywa dla lokat, czyli konta oszczędnościowe, nadal mają się świetnie. Nie tylko, w przeciwieństwie do lokat, ich oprocentowanie nie spadło w ostatnich miesiącach, ale jest wręcz podwyższane przez banki. Gdzie najwięcej zyskasz, dowiesz się z najnowszego zestawienia rachunków oszczędnościowych.

Często zadajemy sobie pytanie – jakie są faktyczne różnice pomiędzy lokatami, a kontami oszczędnościowymi? Przede wszystkim, konto oszczędnościowe to stały dostęp do naszego depozytu. Wprawdzie zazwyczaj jedynie pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, niemniej pozostałe środki nadal pracują na nasze zysk i nie „przepadają”, jak w przypadku zerwania lokaty.

Najlepszym kontem jest rachunek w Banku Ochrony Środowiska. Pieniądze dobrze jest też ulokować w Polbanku, Meritum Banku, czy Kredyt Banku. Na samym dole rankingu jest rachunek Getinu.

>>>Tylko teraz! Otwórz konto i skorzystaj z promocyjnego oprocentowania 5,05 proc.! -

Pewnym ryzykiem jest jednak obarczone poleganie na oprocentowaniu danego konta – może ono bowiem ulec zmianie w każdym momencie (oprocentowanie zmienne). W przypadku znacznej części lokat, po podpisaniu umowy, oprocentowanie nominalne jest stałe przez cały okres depozytu i bank nie ma prawa wbrew umowie go zmienić, co zabezpiecza nasze przyszłe zyski.

A co z oprocentowaniem?
Sektor międzybankowy, który wpływa na to oprocentowanie, jest ostatnio stabilny i utrzymuje się na jednolitym poziomie. Banki nie potrzebują także dużych środków na akcje kredytowe, więc nie „biorą” ich od swoich klientów. Tym samym oprocentowanie pozostaje niezmienione, a i tak zaskakuje fakt, że nie zostało wręcz obniżone.

>>>Porównaj konta oszczędnościowe i wybierz konto z najwyższym oprocentowaniem


Millennijna promocja
Bank Millennium wznowił promocję swojego konta oszczędnościowego. Do 30 września br. wszystkie środki, które trafiają na rachunek oszczędnościowy, nie są oprocentowane na 4 proc., jak zazwyczaj, ale aż na 5,5 proc.! Do tego jest to dzienna kapitalizacja odsetek. Warto przemyśleć tę propozycję, przy czym pamiętajmy – prawdopodobnie po 30 września oprocentowanie wróci do 4 proc. dla wszystkich ulokowanych na koncie środków.

Strategia oszczędzania, czyli jak zyskać i nie stracić
Co wybrać, konto czy lokatę – to chyba najistotniejsze pytanie, które nasuwa się nam na myśl w chwili, kiedy sprawdzamy rankingi z kolejnych miesięcy. Stan aktualny przedstawia się następująco – lokując 5000 zł na najlepszym koncie oszczędnościowym na trzy miesiące i 5000 złotych na najlepszej aktualnie lokacie terminowej na trzy miesiące, otrzymamy odpowiednio rzędu przychody z odsetek w kwotach 81,54 zł i 61,12 zł. Zdecydowanie bardziej, opłaca się więc lokować swoje nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych.

Jednak pamiętajmy, że oprocentowanie rachunków oszczędnościowych może zostać w każdej chwili zmienione, a my nie mamy na to żadnego wpływu, podczas gdy lokata będzie niezmiennie oprocentowana, niezależnie od zmian wprowadzonych przez bank, przez cały okres trwania umów.

Ranking kont oszczednościowych - kwota 1000 zł
BankNazwa produktuOprocentowanieOprocentowanie po podatkuKapitalizacja
1BOŚ BankKonto Start8,00%6,48%miesięczna
2Polbank EFG Rachunek Mocno Oszczędzający5,00%5,00%dzienna
3Meritum BankMeritumKonto Silnie Zarabiające4,50%4,50%dzienna
4Kredyt Bank Konto Lokata Swobodna 4,30%4,30%dzienna
5BPHSezam Oszczędzam Plus4,20%4,20%dzienna
6Deutsche BankdbNET Konto Oszczędnościowe5,05%4,09%miesięczna
7Eurobankrachunek oszczędnościowy4,05%4,05%dzienna
8Toyota Bankkonto hybrydowe5,00%4,05%miesięczna
9DnB NORDkonto oszczędnościowe4,60%3,73%miesięczna
10GETIN BankRachunek TOP (e-GETIN)4,45%3,60%miesięczna
Stan na dzień 22.09.2010