Premier Donald Tusk w poniedziałek na konferencji "Polska. Rok przełomu" podkreślił znaczenie deregulacji dla "uwolnienia gospodarki" i przestrzeni do działań dla polskich przedsiębiorców. Zaproponował założycielowi i prezesowi firmy InPost Rafałowi Brzosce stworzenie zespołu, który ma przygotować rekomendacje zmian deregulacyjnych. Zrobię wszystko, by zjednoczyć przedsiębiorców i przygotować konkretne propozycje zmian deregulacyjnych - odpowiedział przedsiębiorca.

Petru: Po raz pierwszy mamy taki przekaz

Petru we wtorek w Studiu PAP podkreślił, że pozytywnie odbiera słowa premiera. Po raz pierwszy mamy przekaz, że to nie wydatki socjalne, tylko inwestycje i deregulacje tworzą wzrost i bogactwo Polaków – zauważył. Dodał, że rozumie to jako zielone światło dla rozwiązań, które w tym zakresie już zostały przygotowane.

Reklama

Osobą de facto odpowiedzialną za deregulację jest minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. W jego resorcie został przygotowany, rozpoczęty w czasach jego poprzednika Krzysztofa Hetmana, projekt deregulacji, który od 10 miesięcy jest zablokowany – powiedział Petru.

Reklama

Petru: Premier może nie mieć świadomości...

Zdaniem posła Polski2050-TD projekt deregulacji MRiT blokowany jest przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Oczekiwałbym od premiera w związku z tym, że poszedł za ciosem i zdjął te blokady - zaapelował, podkreślając, że należy projekt jak najszybciej omówić na posiedzeniu rządu a następnie skierować do Sejmu.

Pracowałem w latach 90. w Ministerstwie Finansów i tam nic się nie zmieniło. Nie wystarczą same pomysły, trzeba przełamać wewnętrzny opór biurokracji. (...) Premier może nie mieć świadomości, jak bardzo jest to poblokowane. Na całym świecie biurokracja zawsze blokowała deregulację - ocenił.

Petru: Są dwa projekty regulacyjne Polski 2050

Zdaniem Petru, jeśli premier Tusk nie zaangażuje się w sprawę, to skończy się na jednej konferencji, a temat deregulacji ugrzęźnie w sejmowej Komisji Finansów Publicznych albo na poziomie uzgodnień resortowych. Dodał, że oprócz projektu MRiT są także dwa projekty regulacyjne Polski 2050. Jak dodał, jeden z nich przewiduje, by urzędy skarbowe nie mogły wchodzić na nasze rachunki bankowe bez zgody sądu. Projekty są po pierwszym czytaniu w Sejmie, ale ze względu na to że dotyczą Krajowej Administracji Skarbowej - trafiły na opór w MF - mówił.