O odkryciu w kopalni Wangu w powiecie Pingjiang poinformował Instytut Geologiczny prowincji Hunan. Według badaczy na poziomie ponad 2 tys. metrów pod powierzchnią ziemi natrafiono na 40 żył złota.
W wielu wywierconych rdzeniach skalnych widoczne było złoto– powiedział Chen Rulin, geolog i poszukiwacz rud. Największa gęstość kruszcu w żyle sięga 138 g na tonę. Geolodzy twierdzą, że same te skały mogą zawierać 300 ton złota, a w głębszych warstwach może znajdować się jeszcze więcej kruszcu.
Żyła złota to formacja geologicznej, w której złoto gromadzi się w szczelinie podziemnej skały. Żyły powstają w wyniku procesów hydrotermalnych, podczas których gorące, bogate w minerały płyny przemieszczają się przez pęknięcia w skorupie ziemskiej.
Wartość złóż złota wyceniana na 83 mld dolarów
Agencja Xinhua poinformowała, że skala złóż w polu kopalni jest "bardzo duża" i według ich szacunków potencjalne rezerwy złota na poziomie do 3 tys. metrów pod ziemią przekroczą 1 tys. ton, a ich wartość wyceniana jest na 83 mld dolarów.
Kopalnia Wang jest jednym z najważniejszych ośrodków wydobywczych w Chinach. Po ogłoszeniu odkrycia wzrosły światowe ceny złota, ale ich przyszłe notowania nadal są niepewne ze względu na napięcia geopolityczne na całym świecie.
Chiny największym producentem złota
Chiny są największym na świecie producentem złota. Jak wynika z danych za 2023 rok odpowiadają za około 10 proc. globalnej produkcji tego kruszcu. Przed odkryciem w ChRL tytuł największej rezerwy złota na świecie należał do kopalni South Deep w prowincji Gauteng w RPA, gdzie znajduje się ok. 930 ton metrycznych kruszcu.
Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną