1) Wzrost polskiego PKB wyniesie 3,6 procent
Analitycy banku Goldman Sachs mocno się przestrzelili, gdy w październiku 2008 stwierdzili, że w tym roku wzrost naszego produktu krajowego wyniesie 3,6 procenta. Dziś analitycy twierdzą, że PKB nie powinien przekroczyć 0,8 procenta, a szacunki Komisji Europejskiej mieszczą się w przedziale 0d -1,4 do 1 procenta - podaje "Puls Biznesu"

Reklama

2) Kryzys nie zwiekszy deficytu
Szef resortu finansów, Jacek Rostowski, jeszcze rok temu mówił, że mimo kryzysu deficyt nie wzrośnie, a nawet da się go zmniejszyć. A trzy tygodnie temu uznał, że deficyt budżetowy wzrośnie w 2010 dwukrotnie.

3) Euro będzie po 3,28
Analitycy walut nie mieli złudzeń, że złotówka będzie niezwykle mocna. Sugerowali, że kurs euro spadnie do 3,28. Teraz okazuje się, że europejska waluta kosztuje około 4,15, a banki nie wierzą, że za euro będziemy szybko płacić poniżej 4 złote.

4) Inwestuj w złotego, bo będzie najmocniejszy w regionie
Ekonomiści banku BNP Paribas uważali, że polska waluta będzie najlepsza w całej Europie Wschodniej i Środkowej. Tymczasem od września 2008 do połowy lutego 2009 złoty był słabszy od korony i forinta.

5) Stopy w Polsce spadną w 2009 r. do 5,5 procent
Analitycy banku Morgan Stanley uważali, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych poniżej 5,50 procenta. Tymczasem stopa referencyjna spadła z 6 do 3,5 procenta.

6) Euro będzie po dwa dolary
Analitycy TD Securities uznali, że świat odwróci się od dolara, którego kurs mocno spadnie. Ich prognozy jednak się nie sprawdziły. I za euro płacimy zaledwie 1,5 dolara.