CZCB powiadomił klientów o zawieszeniu transakcji z Rosją i Białorusią – oznajmił w środę prorządowy moskiewski dziennik "Wiedomosti".

Zawieszone transakcję z Rosją

Jak poinformowano, CZCB stał się głównym ośrodkiem rozliczeniowym dla importerów "ze względu na stosunkowo łagodne przestrzeganie przepisów" oraz położenie geograficzne – jego siedziba znajduje się w Yiwu, jednym z głównych węzłów logistycznych chińskiego eksportu do Rosji.

Reklama

Transakcje zostały wstrzymane zarówno w przypadku międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT, jak też rosyjskiego SPFS i chińskiego CIPS.

Decyzja ta może mieć związek z podpisanym pod koniec grudnia przez prezydenta USA Joe Biden rozporządzeniem wykonawczym – powiadomiła agencja Reutera. Umożliwia ono nakładanie sankcji na instytucje finansowe obsługujące transakcje wspierające rosyjski przemysł zbrojeniowy.

Silna presja

Jak informowała w połowie stycznia agencja Bloomberga, chińskie banki państwowe wprowadziły ograniczenia w obsłudze rosyjskich klientów po opublikowaniu dokumentu w sprawie nowych amerykańskich sankcji.

Po inwazji Rosji na Ukrainę chińskie banki zaczęły zajmować miejsce zachodnich, które znalazły się pod silną presją organów regulacyjnych i polityków w swoich krajach, by opuścić Rosję.