Poza przewodniczącym rady nadzorczej walne powołało zgłoszonych do rady przez Skarb Państwa: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego.

Reklama

Wojciech Popiołek, który we wtorek został odwołany przez ministra aktywów z rady z upływem dnia 6 lutego, został do niej ponownie powołany z dniem 7 lutego. Również z dniem 7 lutego został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Orlenu.

Odwołanie Rady Nadzorczej

We wcześniejszym głosowaniu walne zgromadzenie odwołało cały skład rady nadzorczej: Wojciecha Jasińskiego, Andrzeja Szumańskiego, Annę Wójcik, Barbarę Jarzembowską, Andrzeja Kapałę, Jadwigę Lesisz, Romana Kusza, oraz Annę Sakowicz-Kacz. Za odwołaniem każdego członka padło ponad 73 proc. głosów.

Reklama

Zbycie udziałów w spółce Gas Storage Poland

Za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland głosowało prawie 85 proc. biorących udziału w głosowaniu akcjonariuszy.

Sprzedaż Gas Storage Poland (GSP) to realizacja warunku Prezesa UOKiK na przejęcie przez Orlen PGNiG. Prezes UOKiK w marcu 2022 r., uwarunkował zgodę na przejęcie PGNiG wyzbyciem się "w sposób trwały i nieodwracalny" kontroli nad GSP, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGNiG.

Reklama

Początkowo Orlen miał na to rok, ale w listopadzie 2023 r. na wniosek koncernu Prezes UOKiK przedłużył ten termin, nie ujawniając jednak o ile. Powodem przedłużenia była konieczność uzyskania przewidzianych regulacjami europejskimi certyfikatów przez GSP. Nabywcą zaakceptowanym przez urząd antymonopolowy jest operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Transakcja, która ma spełnić warunki UOKiK, dotyczy jedynie operatora magazynów gazu. Same magazyny są i mają pozostać własnością Orlenu, zostały przejęte jako własność GK PGNiG.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu w Domu Technika w Płocku. / PAP / Szymon Łabiński

NWZ Orlenu

Poprzednie NWZ Orlenu odbyło się 22 marca 2023 r., Skarb Państwa posiadający wtedy 49,9 proc. akcji miał wówczas ponad 66 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym. Procentowy udział akcji, z których oddawano ważne głosy na walnym w kapitale zakładowym wynosił 75,12 proc. NWZ przyjęło wtedy szereg uchwał, zmieniających statut spółki. Oddano za nimi 80-90 nproc. głosów. Kilka innych propozycji zmian statutu nie zostało przyjętych, zyskały od 10 do 23 proc. głosów.

Na ostatnim Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Orlenu Skarb Państwa posiadający 49,9 proc. akcji miał ponad 67 proc. w ogólnej liczbie głosów. Za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i absolutorium za 2022 r. dla zarządu oraz jego członków, a także za ustaleniem dywidendy padło niemal 100 proc. głosów.