Początek roku. Dobry czas na złożenie wniosku o emeryturę

Dobrym terminem na złożenie wniosku o emeryturę jest początek roku – styczeń i luty 2024 roku to miesiące, które powinny zainteresować seniorów. Przede wszystkim 1 marca ma miejsce waloryzacja świadczenia, więc jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej, można otrzymać świadczenie już w wysokości po waloryzacji. W 2024 roku według prognoz ma ona wynosić aż 12,3 proc. ze względu na inflację. Może się okazać, że to ostatnia aż tak wysoka podwyżka w najbliższym czasie. Warto więc z niej skorzystać.

Ponadto osoby, które złożą wniosek na początku 2024 roku, otrzymają także dodatek, czyli trzynastą emeryturę. Będzie ona przysługiwała tym seniorom, którzy na 31 marca 2024 roku będą mieli prawa do emerytury. Wysokość tzw. trzynastki wynosi tyle, ile minimalna emerytura.

Reklama

Za złożeniem wniosku na początku roku przemawia również kwestia zmian w tablicach dalszego trwania życia. Odbywają się one dopiero na wiosnę, więc przyszli emeryci składający wnioski w styczniu czy lutym 2024 roku korzystać będą jeszcze z aktualnych tablic.

Reklama

Wakacje 2024 na emeryturze. Wnioski składane w lipcu

Innym, dogodnym dla emerytów terminem jest lipiec. Nie chodzi tutaj tylko o cieszenie się wolnym latem na emeryturze, lecz także o czerwcową roczną waloryzację składek zgromadzonych na subkontach ZUS. W 2024 roku przewiduje się, że wyniesie ona blisko 12 proc.

Ponadto osoby, które złożą wniosek w lipcu 2024 roku, najpewniej otrzymają także czternastą emeryturę. Jej termin nie jest jednak jeszcze znany.