Nowe daty niedziel handlowych w grudniu

Początkiem listopada w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni autorstwa Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg. Zgodnie z nim 24 grudnia miałby być dniem wolnym od pracy, a nowa niedziela handlowa przypadałaby 10 grudnia. Na wprowadzenie tych zmian zostało niewiele czasu.

Wyjaśnienie do projektu ustawy o niedzielach handlowych

Reklama

W projekcie ustawy zaproponowany jest nowy termin niedzieli handlowej – 10 grudnia 2023 roku zamiast 24 grudnia. Co więcej, 10 grudnia (tak jak w Wigilię) handel miałby zostać ograniczony tylko do godziny 14.00.

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że zmiana jest podyktowana faktem, że Wigilia Bożego Narodzenia powinna być czasem przygotowań do świąt, spędzonym z bliskimi.

Reklama

"Jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu proponuje się ustanowienie tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 roku, co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 z uwagi na niniejszą propozycję zniesienia zakazu w tym dniu, która zmienia ustalony porządek prawny w związku z ułożeniem się kalendarza świąt w 2023 roku" – czytamy dalej.

Czy projekt zmiany terminów niedziel handlowych w grudniu zostanie przyjęty?

Planowanym terminem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest IV kwartał 2023 roku. Do grudnia pozostało niewiele czasu. Aby ustawa weszła w życie musi więc zostać przyjęta w niezmienionym kształcie. W przeciwnym razie na zmiany może być za późno.