17 grudnia 2023. Czy to niedziela handlowa?

17 grudnia 2023 roku jest niedzielą handlową. Oznacza to, że zakupy będzie można zrobić tego dnia wszędzie. Sklepy będą czynne w pełnym wymiarze godzin.

Niedziele handlowe w grudniu. Zmiany w przepisach

Reklama

Pod koniec listopada 2023 roku została przyjęta nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Dzięki niej "jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia". Gwarantuje to wolne Wigilie, jeżeli wypadają one w niedziele.

Reklama

Kiedy niedziele handlowe w roku?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni stanowi, że niedziele handlowe przypadają 7 razy w ciągu roku. Prócz wspomnianych niedziel w grudniu jest to także: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, a także niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Czy czeka nas zniesienie zakazu handlu w niedzielę?

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę było jednym z postulatów wyborczych partii koalicyjnych, które weszły w skład nowego rządu Donalda Tuska. Różnią się one między sobą jednak, jeśli chodzi o szczegóły proponowanych rozwiązań. Sam pomysł cieszy się sporym poparciem Polaków. W badaniu przeprowadzonym we wrześniu br. przez UCE Research na zlecenie portalu wiadomoscihandlowe.pl za uwolnieniem handlu w niedzielę opowiedziało się 54 proc. klientów, a 37,7 proc. było przeciw.