Ulga na przejazdy PKP dla honorowych dawców krwi

Ulga na przejazdy PKP dla honorowych dawców krwi obowiązywała od stycznia 2021 roku. Została ona wprowadzona jako zachęta do oddawania krwi w trakcie pandemii. Każda osoba, która oddała minimum 3 razy w tym czasie krew pełną lub osocze po chorobie COVID-19, miała przyznawany dodatkowy dzień zwolnienia oraz zniżkę na przejazdy pociągiem.

Zniżka do honorowych dawców krwi wynosiła 33 proc. Obowiązywała ona na bilety jednorazowe w klasie pierwszej i drugiej pociągów TLK oraz IC, a także w drugiej klasie pociągów EIC oraz EIP. Od osób korzystających z tej zniżki wymagane było posiadanie zaświadczenia o oddaniu krwi wystawionego przez odpowiednie centrum krwiodawstwa. Rabat na przejazdy obowiązywał przez okres 6 miesięcy od dnia wydania tego zaświadczenia.

Reklama

Likwidacja zniżki na przejazdy PKP

Reklama

Rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak w rozmowie z przedstawicielami redakcji "Gazety Pomorskiej" potwierdził, że niebawem ulga dla honorowych dawców krwi zostanie zlikwidowana. Przyczyną jest przede wszystkim fakt odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Honorowi dawcy krwi, którzy są uprawnieni do 33-procentowej ulgi na przejazdy pociągami PKP Intercity, mogą z niej skorzystać maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku.

Jak podaje serwis finanse.wp.pl, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiadając na krytyczne komentarze związane z wycofaniem ulgi argumentował, że była ona możliwa jedynie w związku z sytuacją epidemiczną. A zatem przedłużenie jej obowiązywania byłoby nieuprawnione.

Tylko w wyniku honorowania tej zniżki dla krwiodawców wartość utraconych przychodów w PKP wyniosła 2 mln 786 tyś. zł brutto. Przy czym te dane szacunkowe dotyczyły wyłącznie jednego przewoźnika.