Aktywiści na rzecz praw kobiet wyrażali w ostatnich miesiącach zaniepokojenie w związku z retoryką władz, które coraz częściej kładą nacisk na wykonywanie przez kobiety ról przypisywanych im przez tradycję – podkreśliła agencja Reutera.

Reklama

Nowe przepisy

Nie jest jasne, czy tego rodzaju konserwatywne stanowisko znalazło również odzwierciedlenie w nowych przepisach, ponieważ ich treść nie została jak dotąd opublikowana.

Ustawa o ochronie praw i interesów kobiet trafiła pod obrady Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w czwartek, a w niedzielę poinformowano, że została przyjęta.

Reklama

Według państwowej chińskiej agencji prasowej Xinhua ustawa "wzmacnia ochronę praw i interesów grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, takich jak kobiety ubogie, w zaawansowanym wieku lub z niepełnosprawnościami".

Kary dla pracodawców

Xinhua podała, że w myśli nowych przepisów pracodawcy będą karani w przypadku naruszania praw pracowniczych i społecznych kobiet. Utrudnianie ratunku kobiet, które padły ofiarami handlu ludźmi lub zostały porwane, będzie traktowane jako przestępstwo.

Na początku roku oburzenie w mediach społecznościowych wywołały nagrania przedstawiające starszą kobietę przetrzymywaną w jednej z chińskich wsi, przykutą łańcuchami w budynku gospodarczym. Porwania i przypadki handlu kobietami na terenach wiejskich były opisywane przez media od lat.

Po zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w grupie 24 najwyższej rangi dygnitarzy partii nie znalazła się ani jedna kobieta – po raz pierwszy od 25 lat.