Johansson we wtorek podczas konferencji Warsaw Security Forum wzięła udział w dyskusji na temat bezpieczeństwa wewnątrz Unii Europejskiej wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Cel Putina

Unijna komisarz podkreśliła, że jednym z celów Władimira Putina jest zniszczenie Unii Europejskiej. Musimy upewnić się, że mu się nie uda; to byłoby olbrzymie zagrożenie dla nas wszystkich. Musimy być silni i zjednoczeni - zaznaczyła. Jak mówiła, Putin "używa energii jako broni, próbuje nasz podzielić, próbuje wprowadzić fałszywą narrację i propagandę na temat przyczyn kryzysu energetycznego".

Reklama
Reklama

Johannson przyznała, że rosyjskie działania spowodowały wiele wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego UE. Podkreśliła, że Unia musi być o wiele bardziej skupiona na ochronie infrastruktury krytycznej, zwłaszcza po atakach na gazociągi Nord Stream I i II na Morzu Bałtyckim.

Zapowiedziała, że wewnątrz instytucji unijnych trwają pracę nad nowym prawem regulującym kwestię ochrony krytycznej infrastruktury. Poinformowała, że wśród rozwiązań jest zobowiązanie państw członkowskich do działania w zakresie ochrony infrastruktury w 11 różnych sektorach - poza sektorem energetycznym czy transportowym są to także obszary takie jak czysta woda, zaopatrzenie w żywność etc.

Negatywne skutki w całej Unii

Komisarz Johansson podkreśliła, że sprawa wymaga rozwiązania na arenie europejskiej, gdyż duża część krytycznej infrastruktury jest używana wspólnie przez różne kraje Wspólnoty, a skutki jej ewentualnego uszkodzenia mogą mieć negatywne skutki w całej Unii.

Wojna to także okazja dla przestępców: handlarzy ludźmi, bronią, przemytników - ludzi, broni, narkotyków - mówiła także Johansson, podkreślając, że w takich okolicznościach konieczna jest lepsza ochrona zewnętrznych granic UE.

Tłumaczyła, że tego rodzaju działalnością przestępczą zajmują się zorganizowane grupy zawodowe, które są coraz bardziej sprofesjonalizowane i umiędzynarodowione. Dodała, że potrzebne jest poszerzenie zakresu współpracy policji z różnych krajów.

Napływ uchodźców z Ukrainy

Johansson została zapytana także o kwestię napływu uchodźców z Ukrainy. Jak oceniła, Unia Europejska, w tym zwłaszcza państwa o największych odsetkach uchodźców na mieszkańca - Czechy, Polska oraz Litwa - dobrze radzą sobie w tej sytuacji, także w kwestiach bezpieczeństwa. Unijna komisarz podkreśliła, że mimo napływu wielkiej liczby uchodźców sytuacja była opanowane przez służby i skutecznie wykrywano także niebezpieczne osoby, które próbowały wykorzystywać kryzys uchodźczy, by przekraść się do UE.

Granice zadziałały. Z jednej strony było wielkie, wzruszające zaproszenie, a z drugiej strony kwestie bezpieczeństwa i kontroli nie zostały porzucone i zadziałały - mówiła. Zaznaczyła, że Unia Europejska rozbudowuje mechanizmy kontroli zewnętrznych granic, w tym m.in rozwijając i zwiększając zasoby Frontexu.

Autor: Mikołaj Małecki