Nigdy wcześniej nie eksportowaliśmy broni ani amunicji do Rosji i nie będziemy planować jej eksportu - podała w czwartek państwowa oficjalna Korean Central News Agency, powołując się na niewymienionego z nazwiska wicedyrektora generalnego w Generalnym Biurze Wyposażenia Ministerstwa Obrony.

Reklama

Potępiamy USA za bezmyślne rozpowszechnianie plotki przeciwko KRLD, aby realizować swój bazowy cel polityczny i wojskowy, i ostrzegamy USA, aby zaprzestały wygłaszania lekkomyślnych uwag podciągających pod KRLD i aby zamknęły usta - cytuje urzędnika Bloomberg. Urzędnik odniósł się do formalnej nazwy kraju -- Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna.

Korea Północna nadal ma prawo do dokonania sprzedaży - dodał.

Wydaje się, że Korea Północna jest świadoma tego, jak jej pomoc dla Rosji będzie postrzegana w społeczności międzynarodowej - powiedziała w rozmowie z Bloombergiem Kang Mi-jin, północnokoreańska uciekinierka, która obecnie prowadzi w Korei Południowej firmę obserwującą gospodarkę Korei Płn.

Podwyższone sankcje to coś, czego na pewno nie chce, biorąc pod uwagę, że Kim Dzong Un ślubował poprawę jakości życia swojego narodu - dodała.

Lista życzeń Putina

Na szczycie listy życzeń prezydenta Władimira Putina znajdują się prawdopodobnie starsze pociski artyleryjskie i rakiety, które zajmują miejsce i kosztują reżim Kima pieniądze, aby je przechowywać - powiedział Cheon Seong-whun, sekretarz ds. strategii bezpieczeństwa za czasów byłej konserwatywnej prezydent Park Geun-hye.

Jak przypomina Bloomberg, od 15 lat rezolucje ONZ zakazują Korei Północnej sprzedaży broni za granicę.

Każda potencjalna sprzedaż do Rosji jest poważnym wyzwaniem przeciwko reżimowi sankcji ONZ - powiedział Maiko Takeuchi, były członek panelu ekspertów ds. bezpieczeństwa ONZ.