Gdy zaczynały się prace nad KPO, nikt nie spodziewał się, że na granicę z Białorusią zostanie przypuszczony atak, a na Ukrainie wybuchnie wojna - mówił prezydent Andrzej Duda.
Nie tylko chcemy wrócić na ścieżkę rozwoju, ale i wejść na drogę nowoczesnej gospodarki, a to m. in. energetyka, która w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku - powiedział prezydent.
Chcę wyrazić satysfakcję, że przygotowana przeze mnie ustawa ws. SN doprowadziła do porozumienia z KE. Ma to przełomowe znaczenie także dla uzyskania środków, które w przyszłości będą prowadziły do nowoczesnej gospodarki - mówił Duda.
Dziękuję Przewodniczącej KE von der Leyen za obecność w Warszawie i odbyte spotkania i za to, że Przewodnicząca uczyniła tak wiele, by ten dzisiejszy dzień i spotkanie było możliwe - dodał.
Europa jest nasza wspólna; to co jest sukcesem Polski, jest sukcesem UE, a to co jest sukcesem Unii, jest także sukcesem Polski - powiedział.
Von der Leyen o polskim KPO
Chcę z głębi serca podziękować wszystkim Polakom za przyjęcie z otwartymi rękami ponad 3.5 mln Ukraińców którzy uciekli przed rosyjską agresją - powiedziała Ursula von der Leyen.
KE dała zielone światło dla polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie. Prawie 43 proc. polskiego zaplanowanego budżetu wspiera nasze cele klimatyczne. Będzie to finansowało renowację setek tysięcy budynków, polski plan przewiduje też 5 mld euro na rozwój energii odnawialnej. Zaplanowano też 7,5 mld euro na czystą mobilność, elektryczne autobusy i tramwaje. Kolejny priorytet KPO - cyfryzacja. 21 proc. polskiego planu dotyczy cyfryzacji i będzie wspierać np. szerokopasmowy internet w całym państwie - mówiła.
Von der Leyen: Kamienie milowe muszą być wypełnione
Nasze poparcie jest ważnym krokiem w kierunku wypłaty ponad 35 mld euro na rzecz Polski; pieniądze będą wypłacane, kiedy reformy i inwestycje zostaną dokonane - mówiła szefowa KE.
Po pierwsze obecna Izba Dyscyplinarna zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym, niezawisłym sądem. Po drugie, reżim dyscyplinarny wymaga reform. Po trzecie sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku decyzji Izby Dyscyplinarnej będą mieć prawo, by ich sprawa został poddana rewizji przez kolejną nową izbę - mówiła von der Leyen.
Te trzy zobowiązania, które zostały przekute w kamienie milowe, muszą być wypełnione, zanim jakiekolwiek wypłaty zostaną dokonane. Pierwsza wypłata będzie możliwa w momencie, kiedy nowe prawo, dot. spraw dyscyplinarnych sędziów, zostanie wdrożone i będzie się odnosić do wszystkich tych wymagań- mówiła.
Dodatkowo, Polska do końca 2023 roku musi wykazać, że wszyscy sędziowie zwolnieni niezgodnie z prawem, zostaną przywróceni na to stanowisku. Będzie to oznaczać postęp, ale nie oznacza to końca drogi, jeżeli chodzi o praworządność w Polsce – dodała.
Premier: Polska jest jedną z głównych lokomotyw Europy
Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że "ambitna Unia Europejska musi obejmować także ambitny budżet, który pozwala realizować projekty o strategicznym zasięgu".
Jak dodał, do takich projektów należy transformacja energetyczna i klimatyczna.
Dobrze się stało, że w ślad za wychodzeniem z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży budżet Krajowego Planu Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy - powiedział premier.
Jak zaznaczył, "Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jest jednym z silników Europy, jest jedną z głównych lokomotyw Europy". Wystarczy popatrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie parametrów makroekonomicznych i tych związanych z finansami publicznymi - podkreślił Morawiecki.
Premier: Opozycja przekonała niektórych w Brukseli, że w Polsce dochodzi do łamania praworządności
Morawiecki powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydenta Andrzejem Dudą i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, że Polska chce silnej Unii Europejskiej, "która szanuje prawa suwerennych państw". Dlatego my rozpoczęliśmy proces reformy wymiaru sprawiedliwości już kilka lat temu. Na tym tle doszło - niepotrzebnie moim zdaniem - do kilku zdarzeń, kilku kolizji w minionych latach - ocenił.
Zdaniem premiera wszyscy mogą sobie wyobrazić, że "w ferworze walki politycznej jedna strona, oponenci, przedstawia wszystko w innych barwach". Tak się stało z naszą szanowną opozycją, że potrafili przekonać niektórych urzędników w Brukseli, że dochodzi tutaj do łamania praworządności. Oczywiście, z mojej perspektywy, sytuacja jest zupełnie inna i sądzę, że bardzo wielu Polaków podziela tę perspektywę - mówił.
Dodał, że w październiku 2020 r. polski rząd przystąpił do kolejnej reformy zakładającej likwidację Izby Dyscyplinarnej, ponieważ - jak powiedział: "nie spełniła ona naszych oczekiwań".
Podczas konferencji Morawiecki zaznaczył, że dzięki walce rządu PiS z korupcją i staraniom o stabilność finansów publicznych, dziś sytuacja finansowa Polski jest dobra "pomimo kilku uderzeń, którym Unia Europejska została poddana".
Dlatego my rozpoczęliśmy projekty z Krajowego Programu Odbudowy właściwie wcześniej: prefinansowanie, refinansowanie, odpowiedni montaż finansowy został przeze mnie, przez rząd, zlecony już wcześniej - stwierdził.
Podkreślił, że UE może liczyć na Polskę. "UE mogła liczyć na Polskę w sytuacji bardzo trudnej, gdy dystrybuowaliśmy szczepionki wśród krajów trzecich, z którymi UE najbliżej współpracuje. Albo teraz, kiedy pomagamy Ukrainie - a wiemy, że to jest strategiczny moment. Także kiedy nasi strażacy pomagali gasić wielkie pożary w całej UE i w wielu innych okolicznościach" - zaznaczył Morawiecki.
Wcześniej odbyło się spotkanie von der Leyen z szefem polskiego rządu w KPRM.
We wtorek na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przekazał, że czwartkowa wizyta von der Leyen jest zaplanowana po to, aby ukoronować podpisanie naszego porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces już jest za nami - mówił szef polskiego rządu.
KE zaakceptowała polski KPO
W środę po południu unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni poinformował, że KE zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.
Każde państwo musiało przygotować KPO, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Polska złożyła KPO już ponad rok temu. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
W ubiegły czwartek Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN, czego oczekuje Komisja Europejska w związku z decyzją TSUE. W środę nowelizacją zajmował się Senat, który przyjął nowelizację jednogłośnie. Do ustawy zaproponował jednocześnie blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji. Teraz decyzję w sprawie tych poprawek będzie musiał podjąć Sejm.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.