Zakup ogłoszono w lipcu ubiegłego roku, gdy do jednostki 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej przyjechali wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister obrony Mariusz Błaszczak. I choć poufne rozmowy na ten temat trwały z Amerykanami już co najmniej od kwietnia 2021 r., informacja była dużym zaskoczeniem. Dzień po konferencji oficjalnie przesłano zapytanie w ramach procedury Foreign Military Sales, według której amerykański rząd sprzedaje uzbrojenie rządom innych państw. Po szczegółowych negocjacjach i zgodzie Kongresu Stanów Zjednoczonych dziś minister Błaszczak ma podpisać finalną umowę. Zakup obejmuje czołgi Abrams M1A2 SEPv3, ale także pakiety logistyczny i szkoleniowy (w tym symulatory).

Pierwsze 28 sztuk jeszcze w 2022 r.

Kiedy nowe czołgi trafią do Polski? Na początku grudnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że pierwsze 28 sztuk trafi do nas jeszcze w 2022 r. To będą egzemplarze, na których polscy żołnierze mają się szkolić. Nieoficjalnie wiadomo, że większe dostawy przewidziane są na lata 2025 i 2026, ale szczegóły zostaną ogłoszone dziś. Zawarta w umowie cena będzie podana w dolarach amerykańskich, ostatnie płatności powinny być uregulowane w 2026 r. W Ministerstwie Obrony Narodowej nie ma procedury, która by zabezpieczała przed ryzykiem kursowym, ale harmonogram spłat przewiduje, że można płacić wcześniej – co robiliśmy m.in. przy zakupie zestawów Patriot. To daje możliwość dokonywania opłat przy bardziej korzystnym kursie wymiany dolara na złotówkę, choć trudno takie rozwiązanie traktować jako systemowe zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym.
Reklama
Pojazdy mają trafić na wschód Polski do 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Największą zaletą zakupu abramsów jest drastyczne zwiększenie zdolności wojsk pancernych w krótkim czasie – tłumaczy ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia uczestniczącej w postępowaniu zakupowym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, można założyć, że ok. 2028 r. Wojsko Polskie będzie miało operacyjne cztery bataliony nowych, nowoczesnych czołgów, co stanowi dużą siłę.