Pod apelem podpisali się członkowie Rady Dialogu Społecznego - reprezentanci Konfederacji Lewiatan, NSZZ "Solidarność", Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Business Centre Club, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Związku Rzemiosła Polskiego.

Reklama

"Bezsprzecznym jest fakt, że najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi, w tym Covid-19, są szczepienia ochronne, które wiążą się z korzyściami zarówno w obszarze życia społecznego, jak i środowiska pracy. W chwili obecnej szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poza sektorem ochrony zdrowia nie są obligatoryjne, stąd olbrzymią rolę w zapobieganiu transmisji zakażenia poprzez szczepienia odgrywa świadomość społeczna" - napisano w apelu.

Zwrócono w nim uwagę, że w Unii Europejskiej zaszczepiło się już niemal 77 proc. obywateli, a na całym świecie to ponad 42 proc. populacji (niemal 3,5 mld ludzi).

"Liczba zaszczepionych na świecie pokazuje bezpieczeństwo"

Reklama

"Tak duża liczba zaszczepionych pokazuje bezpieczeństwo tych preparatów. Szczepienia ograniczają nie tylko transmisję wirusa, ale przede wszystkim liczbę zachorowań z ciężkimi objawami i liczbę zgonów. Niestety, statystyki szczepień w Polsce są znacznie gorsze. Dziś w pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln Polek i Polaków, co przekłada się na zaledwie 54 proc. populacji. Jest to zdecydowanie za mało, by skutecznie ograniczyć liczbę narastających zgonów i ciężkich objawów choroby" - zwracają uwagę sygnatariusze apelu.

"Jako partnerzy społeczni, reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego, apelujemy do Polek i Polaków o korzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko Covid-19. Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie. Covid-19 może zostać z nami jeszcze na długo, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, by zwiększać zagrożenie i przedłużać stan epidemii. Szczepienia to obecnie najskuteczniejsza forma walki z pandemią Covid-19. Jednocześnie apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko Covid-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych" - czytamy w stanowisku.

W czwartek na stronach rządowych podano, że w pełni zaszczepionych jest ponad 21,5 mln osób. Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 8,9 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw Covid-19 wynosi ponad 50,1 mln.