W Pałacu Prezydenckim zorganizowane zostało spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Jak mówił szef rządu, Fundusz Medyczny to "specjalnie skonstruowany wehikuł medyczno-finansowy, który ma zasilać cały system zdrowia w finansowanie".

Reklama

Jak informowano, w sumie dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia trafi co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków. Przeznaczone zostaną one m.in. na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich, a także na lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia i dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Fundusz ma także przyczynić się do rozwoju systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin. Ma on także ułatwić dzieciom i innym pacjentom cierpiącym na choroby rzadkie i nowotworowe dostęp do leczenia w nowoczesnych szpitalach, a w razie konieczności – także poza granicami Polski.

"To dobry czas, żeby dokonać weryfikacji"

- Fundusz Medyczny to specjalna forma dofinansowania systemu ochrony zdrowia, tak by jeszcze lepiej służył on naszemu społeczeństwu i młodzieży - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Spotkaliśmy się, żeby przeprowadzić dyskusję podsumowującą ponad rok funkcjonowania Funduszu Medycznego od czasu uchwalenia ustawy - powiedział Duda. Jak dodał, "to dobry czas, aby dokonać podsumowania, to dobry czas, żeby dokonać weryfikacji, aby zgłosić ewentualne możliwości zmian czy modyfikacji".

Reklama

Jak ocenił prezydent, Fundusz Medyczny to ważny element całego systemu ochrony zdrowia w Polsce, w szczególności jeżeli chodzi o dzieci i młodzież. - Tym przede wszystkim kierowaliśmy się - a mianowicie dobrem i ochroną zdrowia dzieci i młodzieży, ustanawiając Fundusz Medyczny jako specjalną formą finansowania czy też dofinansowania systemu ochrony zdrowia - tak, by jeszcze lepiej służył on naszemu społeczeństwu i ochronie zdrowia młodzieży - powiedział Duda.

Reklama

- W najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych. Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że Fundusz Medyczny jest "nową instytucją wprowadzoną do polskiego systemu prawnego i systemu ochrony zdrowia, by zwiększyć jego skuteczność działania, ale także w szeregu aspektach jego elastyczność ze szczególnym ukierunkowanie na rozwój leczenia chorób nowotworowych i chorób rzadkich przede wszystkim u dzieci, jak również wzmocnienia w Polsce opieki pediatrycznej, także poprzez środki na modernizację szpitali, oddziałów, na których leczone są dzieci, wprowadzania nowych technologii, różnego rodzaju prac badawczych związanych z kwestiami rozwojowymi".

Wskazał, że jest on także odpowiedzią na apel społeczeństwa, by znalazła się pula środków finansowych, wydzielonych przez państwo, "mająca na celu wsparcie możliwości leczenia operacyjnego polskich dzieci poza granicami kraju, w szczególności w sytuacjach, kiedy różnego rodzaju procedury medyczne nie są u nas realizowane".

Poinformował, że "w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych". - Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku - powiedział prezydent. Dodał, że będzie on realizowany w latach 2022/2023.

Zwrócił uwagę, że na ten cel dotychczas przeznaczano 3 mld zł na 6 lat.

"Przełom w kilku obszarach"

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania dziękował prezydentowi za "przychylne spojrzenie" na Polski Ład. Przypomniał, że w programie znajdują się nowe środki przeznaczone na ochronę zdrowia. Jak oddał wspomogą one takie dziedziny medycyny jak onkologia, czy choroby rzadkie.

Premier wyraził przekonanie, że dzięki Funduszowi Medycznemu będzie mogło dojść do przełomu w kilku obszarach, które do tej pory wymagały specjalistycznego leczenia. Zapewnił, że rząd podejmuje wszelkie działania, aby został on jak najszybciej użyty do konkretnych zadań.

- Ten fundusz, jako cześć większej całości będzie służył z jednej strony do poprawy pediatrii, ale także poprosiłem ministra zdrowia, aby w najbliższych 18 miesiącach poświęcił szczególnie dużo uwagi w poprawę jakości procedur, a także infrastruktury medycznej w ramach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - wskazał Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że SOR-y są pierwszym miejscem kontaktu pacjenta ze szpitalem. - I nie ma co chować głowy w piasek, infrastruktura medyczna, która jest na SOR-ach pozostawia bardzo dużo do życzenia, jest tych SOR-ów bardzo dużo, i wiele z nich wymaga zasadniczej poprawy. To też będzie jedno z zadań, które będzie przedmiotem troski pana ministra zdrowia i całego rządu - podkreślił premier.

"Wkład państwa w zdrowie publiczne obywateli"

- Żyjemy obecnie w rzeczywistości napiętnowanej Covid-19; niezależnie od tej kryzysowej sytuacji musimy przygotować rozwiązania reformujące funkcjonowanie systemu opieki medycznej w Polsce - powiedział na spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ zauważył, że "żyjemy teraz w rzeczywistości, która jest napiętnowana Covidem". Zaznaczył, że "niezależnie od tej sytuacji kryzysowej musimy przygotować rozwiązania, które równolegle muszą reformować i zmieniać rzeczywistość funkcjonowania systemu opieki medycznej w Polsce".

Podkreślił, że uważnie analizowane są opinie ekspertów, ale także pacjentów. - Zbierając te wszystkie dane, informacje pracujemy nad rozwiązaniami, które mają mieć charakter kompleksowy i odpowiadać na najważniejsze wyzwania, z którymi mamy do czynienia - powiedział.

Niedzielski mówił m.in. o tym, że - jako uchwała rządowa - przyjęty został plan strategiczny dla chorób rzadkich. - I tak w innych dziedzinach - jak krajowa sieć onkologiczna, jak powstająca krajowa sieć kardiologiczna, cały czas przygotowujemy rozwiązania, które mają mieć charakter systemowy, kompleksowy - podkreślił. Dodał, że przygotowane zostało również "rozwiązanie systemowe odnoszące się do całej siatki minimalnych wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej".

Niedzielski, mówiąc o Funduszu Medycznym wskazywał, że "w bardzo konkretny sposób ukierunkowuje on wydatkowanie środków". Minister zdrowia dziękował za to prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Podkreślił, że "te środki, które zasilają regularnie Fundusz Medyczny to też są środki medyczne, które stanowią ten wkład państwa w zdrowie publiczne obywateli".

Szef MZ zwrócił uwagę, że priorytetem dla działań państwa jest również pediatria, w ramach której podejmowane są m.in. systemowe działania związanych ze wsparciem pomocy niesionej dzieciom. Wyliczał, że uruchomiony został m.in. system blisko 400 ośrodków w całym kraju wspomagających zdrowie psychiczne dzieci; uruchomiony został również dziecięcy telefon zaufania.

Fundusz Medyczny

Ustawa o Funduszu Medycznym powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawę prezydent podpisał w październiku 2020 r. W sumie dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia ma trafić co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków. Przeznaczone zostaną one m.in. na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich, a także na lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia i dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.