Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6% PKB - to będzie na pewno przeszło 150, a może nawet 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7%. To już będzie pewnie - jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem - około 200 mld zł - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Reklama

Zapowiedział też, że celem programu będzie dążenie do zwiększenia liczby lekarzy.

Musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy, musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz, to dotyczy także pielęgniarek, a być może także innych pracowników służby zdrowia - powiedział.

Mają też powstać nowe instytucje m.in: Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali. Ich celem ma być modernizacja szpitali, prowadzenie badań, które koncentrują się m.in. na onkologii i porządkowanie spraw w szpitalach.

Krótsze kolejki

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obecnie kwota wydatków na ochronę zdrowia przekracza 100 mld zł rocznie. Podkreślił, że nastąpił wzrost tej kwoty o blisko 40% wzrost w ciągu pięciu lat.

Zapowiedział także zniesienie limitów do specjalistów, żeby skrócić kolejki.

Zgodnie z obecnymi przepisami, na finansowanie ochrony zdrowia przeznacza się corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6% PKB, z zastrzeżeniem, że w roku 2021 nie może to być mniej niż 5,3% PKB (w 2022 r. - 5,55% PKB i w 2023 r. - i 5,8% PKB).