Porozumienie o współpracy zostało podpisane w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, który od niedzieli przebywa z dwudniową wizytą w Hiszpanii.

Reklama

Porozumienie koncentruje się na współpracy w zakresie rozwoju polskiego systemu Kolei Dużych Prędkości.

Jak podkreśla spółka CPK, "Hiszpania jest jednym ze światowych liderów w obszarze rozwoju i zarządzania systemem szybkich kolei, a strona polska jest zainteresowana czerpaniem z ich doświadczeń w tym zakresie".

Hiszpańska szybka kolej Alta Velocidad Espanola (AVE) funkcjonuje od 1992 r. W ciągu niespełna 30 lat stała się największą siecią KDP w Europie, wciąż jest rozbudowywana. Zarządcą infrastruktury kolejowej w Hiszpanii (w tym torów kolei dużych prędkości) jest państwowe przedsiębiorstwo ADIF, a operatorem pociągów dużych prędkości AVE spółka RENFE.

Reklama

Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Reklama

Pakiet porozumień o współpracy dwustronnej

W obecności premierów Polski i Hiszpanii, Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza podpisano w Madrycie szereg porozumień m.in. o współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i współpracy resortów dyplomacji obu krajów.

My jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi - powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z Sanchezem po podpisaniu porozumień.

My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem właśnie zdrowia publicznego, szczepionek i żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach, dlatego tą autonomię strategiczną należy rozumieć jako wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa, a także w wymiarze gospodarczym wzmocnienie całej Unii Europejskiej - dodał.

Wcześniej premierzy przewodniczyli XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym. Na zakończenie w ich obecności odbyła się ceremonia podpisania porozumień przez ministrów obu rządów odpowiedzialnych za resorty gospodarcze i sprawy zagraniczne.

Ze strony polskiej pod memorandum o współpracy dotyczącej polityki przemysłowej podpis złożył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Z kolei szef MSZ Zbigniew Rau złożył podpis pod porozumieniami: w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, współpracy między resortami dyplomacji Polski i Hiszpanii, o współpracy akademickiej między Akademiami Dyplomatycznymi obu państw, a także pod protokołem końcowym XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej do spraw współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki.