Podczas EEC Trends Online, dwudniowego wydarzenia, odbędzie się 12 debat, w których przedsiębiorcy, menedżerowie, politycy i naukowcy porozmawiają o najważniejszych zagadnieniach współczesnej gospodarki. Wnioski staną się podstawą programu EKG, czyli największego szczytu biznesowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
– Debatujemy online i przez cały rok prowadzimy różnorodne projekty pod hasłem EEC – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapewnia też, że kongres da się zorganizować nawet w obliczu zmieniających się restrykcji. – W dniach 24–26 maja planujemy spotkać się w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Zabezpieczamy też alternatywny termin – 20–24 września br. – dodaje.
Ze względu na obostrzenia sanitarne EEC Trends odbędzie się w formie online 17 i 18 lutego. Jednak tak jak w poprzednich edycjach, tak i teraz wezmą w nim udział najważniejsze postaci polskiego życia gospodarczego. Imprezę rozpocznie debata „Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie” o tym, jak przystąpić do odbudowy po recesji. Wśród panelistów będą Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju; Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii; Tadeusz Kościński, minister finansów, Michał H. Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego, Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Marek Staszek, prezes DB Cargo Polska; Tomasz Suchański, prezes Żabki; Robert Tomanek, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Igor Wasilewski, prezes firmy PERN.
Rozmowy podczas EEC podzielono na pięć głównych bloków tematycznych. Pierwszym z nich jest EEC GREEN, w którym eksperci pochylą się nad kluczowymi wyzwaniami związanymi z Nowym Zielonym Ładem UE i transformacją energetyczną zarówno polskiej gospodarki, jak i całego kontynentu. Debaty w tej sekcji poświęcone będą wszystkim „zielonym” elementom – przemianie podmiotów bazujących na paliwach kopalnych, tworzeniu odnawialnych źródeł energii, a także narzędziom, które można wykorzystać – zarówno w aspekcie technologii, jak i finansowania. Swój udział zapowiedzieli m.in. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC; Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska; Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej; Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki czy Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Reklama
Drugim blokiem będzie EEC DIGITAL, czyli cyfrowa transformacja, która za sprawą pandemii nabrała jeszcze większego rozpędu. Stąd dyskusje na temat tego, jak wdrożyć je rozsądnie, a także uczynić zakłady produkcyjne bardziej efektywnymi, nawet w obliczu ograniczeń związanych z restrykcjami. O swoich spostrzeżeniach opowiedzą m.in.: Rafał Brzoska, CEO InPost, Grupa Kapitałowa Integer.pl; Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University, Singularity University Warsaw; Jacek Misiejuk, dyrektor zarządzający w Enel X Polska oraz Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Grupy Empik.
Reklama
Równie ważnym tematem będzie wykorzystanie funduszy europejskich z nowej perspektywy. Zaproszeni goście będą rozmawiać o tym, jak wydać je z jak największą korzyścią dla polskiego rozwoju – inwestycje publiczne mają stać się kołem zamachowym wracającej na właściwe tory gospodarki. Dlatego głos zabiorą osoby odpowiedzialne za infrastrukturę – m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury; Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury; Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe i Tomasz Żuchowski, p.o. szefa GDDKiA.
Nie zabraknie również perspektywy przedsiębiorców, w tym także tych, którzy jeszcze niedawno zaczynali od podstaw i w krótkim czasie odnieśli spektakularny sukces. W sekcji EEC INNOVATION swoimi doświadczeniami podzielą się młodzi przedsiębiorcy, ale też przedstawiciele instytucji wspierających start-upy, którzy zastanowią się nad tym, jak wspierać innowacyjność polskiego biznesu – stąd obecność m.in. Stefana Batorego, twórcy iTaxi i Booksy, oraz Wojciecha Kamienieckiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Organizatorzy w agendzie znaleźli też miejsce na refleksję o tym, jak przygotować się do wyzwań, które staną przed gospodarką w dłuższej perspektywie – kolejnych lat i dekad. W bloku EEC FUTURE przewidziano dyskusję o najnowszych trendach związanych z pracą hybrydową, wykorzystaniu przestrzeni biurowej i e-commerce.
EEC Trends Online jest częścią całorocznych aktywności prowadzonych przez Grupę PTWP pod marką Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Transmisje dostępne będą na stronie www.trends.eecpoland.eu (po wcześniejszej rejestracji). Udział w EEC Trends Online jest bezpłatny. ©℗
GRK