Niemiecki portal zauważa, że odbywający się co roku szczyt ma na celu "leczenie ran pandemicznych" i przyczynienie się do solidnego, ekologicznego ożywienia.

Reklama

Na wirtualnej konferencji, która potrwa do piątku 29 stycznia, głos zabiorą jeszcze m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Japonii Yoshihide Suga i premier Indii Narendra Modi. Wystąpił już prezydent Chin Xi Jinping.

Spotkanie jest okazją dla przywódcy ChRL do przedstawienia swojej wizji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi nowo zaprzysiężonemu prezydentowi USA Joe Bidenowi - stosunków, które - jak pisze DW - stawały się coraz bardziej napięte pod rządami dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa. Wśród prelegentów obecni będą także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde oraz dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

Najgorszy kryzys gospodarczy

Odbywające się od ponad 50 lat wydarzenie, w którym uczestniczą światowi liderzy polityczni i biznesowi, celebryci i wybitni działacze społeczni, ma miejsce w czasie najgorszego kryzysu gospodarczego, który pozbawił pracy miliony ludzi i pogłębił globalne nierówności na świecie - wskazuje DW.

Z najnowszego, publikowanego co roku przez Forum w Davos badania zagrożeń wynika, że gospodarcze i społeczne skutki pandemii Covid-19 mogą doprowadzić do "niepokojów społecznych, fragmentacji politycznej i napięć geopolitycznych". Potrzebujemy ożywienia gospodarczego, które będzie "odporniejsze, bardziej sprzyjające włączeniu (społecznemu) i bardziej zrównoważone" - powiedział dziennikarzom inicjator Forum, Klaus Schwab.

Pandemia i nierównomierne reakcje na kryzys wywołały napięcia geopolityczne. Rządy zdecydowały się przedkładać interesy narodowe ponad inne, jednostronnie zamykając granice oraz gromadząc żywność i środki medyczne – pisze DW. Nigdzie takie podejście nie było bardziej widoczne niż na froncie szczepionek, gdzie bogate kraje zapewniły miliardy dawek - wielokrotnie większe od ich populacji - podczas gdy biedne kraje walczą o zapasy – zauważa portal. Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, który również zabierze głos podczas Forum, ostrzegł, że świat stoi na skraju "katastrofalnej porażki moralnej".

Reklama

Globalna walka o szczepionki czy "nacjonalizm szczepionkowy" grozi przedłużeniem pandemii i opóźnieniem złagodzenia globalnych ograniczeń w podróżowaniu. Prezes Forum Borge Brende podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że "wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi i musielibyśmy współpracować, aby naprawdę osiągnąć postęp".

Schwab zauważył, że teraz na świecie konieczne jest przywrócenie wzajemnego zaufania. Musimy ponownie znacząco wzmocnić współpracę międzynarodową i zaangażować wszystkich interesariuszy w rozwiązywanie problemów, przed którymi stoimy, a tutaj musimy zaangażować przede wszystkim biznes - podkreślił.

Zmiany klimatyczne

Zmiany klimatyczne zdominowały spotkania w Davos w ostatnich latach i – jak wskazuje DW - nie będzie inaczej w tym roku. Nałożone w wielu krajach świata lockdowny w celu powstrzymania koronawirusa spowodowały w zeszłym roku spadek emisji gazów cieplarnianych, ale eksperci obawiają się, że gwałtowne ożywienie gospodarcze i złagodzenie ograniczeń w późniejszym okresie tego roku może doprowadzić do szybkiego powrotu emisji.

Istnieje obawa, że grozi nam wyrządzenie większych szkód w sytuacji, gdy dążymy do szybkiego powrotu na ścieżkę wzrostu (gospodarczego) w celu rozwiązania wszystkich problemów społeczno-ekonomicznych w perspektywie krótkoterminowej. To tutaj przywódcy polityczni muszą znaleźć równowagę – powiedziała DW dyrektor zarządzająca Forum Saadia Zahidi.