Moja odpowiedź jest niezwykle jasna: nie popieramy tej umowy. +Nie+ jest uprzejme, ale jasne i ostateczne - mówił minister.

Reklama

Ten kryzys zdrowotny nauczył nas jednego: bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne - podkreślił Le Maire. Dodał, że jest to sprawa strategiczna dla państwa.

Informacje o propozycji przejęcia sieci francuskich supermarketów przez kanadyjski koncern prowadzący sieci małych sklepów spożywczych pojawiły się w środę. Jak informuje Reuters transakcja mogłaby być warta 20 mld dolarów.

Wraz z innymi sieciami handlowymi posiadający około jednej piątej francuskiego rynku spożywczego Carrefour odegrał główną rolę w zapewnieniu płynnych dostaw żywności podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przypomina agencja Reutera. Carrefour jest również największą siecią supermarketów w Europie i największym prywatnym pracodawcą we Francji.

Reklama

Podczas pandemii prezydent Francji Emmanuel Macron wzmocnił swoje stanowisko wzywające do ochrony francuskiej suwerenności w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna czy przemysł - ocenia Reuters.

"Zakup Carrefoura przez zagraniczną firmę byłby dla nas wszystkich dużym problemem"

Zakup Carrefoura przez zagraniczną firmę byłby dla nas wszystkich dużym problemem - powiedział Le Maire. AFP przypomina, że rząd mógłby zablokować ten krok powołując się na przepisy dotyczące kontroli inwestycji zagranicznych pozwalające na blokowanie przejęć w przemyśle spożywczym.

Dysponujemy instrumentem prawnym, którego wolałbym nie używać - powiedział Le Maire dodając, że wykorzysta go, jeżeli będzie to konieczne.