Strach banków przed wyrokiem TSUE ws. frankowiczów. "Sądy będą mogły unieważniać umowy kredytowe"

| Aktualizacja:

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o wsparciu frankowiczów. Bankowcy i spłacający walutowe hipoteki czekają teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności z prawem zapisów w tego typu umowach. Zapytaliśmy przedstawicieli sektora o ocenę potencjalnych konsekwencji decyzji trybunału.

wróć do artykułu
  • ~warszawiak
    (2019-07-18 07:23)
    Interes społeczny? To banki umieściły w umowach niezgodne z prawem zapisy, a teraz zwalają winę na kredytobiorców i usiłują nastawić resztę społeczeństwa przeciw frankowiczom, strasząc konsekwencjami. Jakimi konsekwencjami? Podwyżką opłat za prowadzenie rachunku? Są banki, które nie udzielały kredytów we frankach i nie będą ponosić kosztów unieważnienia umów. Poza tym jeśli koszty dla banków będą 60 mld zł albo więcej (60 mld to 3-letni zysk całego sektora bankowego - poradzą sobie) to znaczy tyle, że te pieniądze zostaną w kieszeni kredytobiorców i zostaną wydane na inne cele napędzając gospodarkę. Widziały banksterskie gały co dawały a teraz płaczą :)
  • ~fnri4
    (2019-07-18 07:45)
    Proszę nie straszyć społeczeństwa konsekwencjami. Pycha i chciwość idzie zawsze pierwsza przed upadkiem...
  • ~Bankier
    (2019-07-18 08:10)
    Banki tworzą sztuczny pieniądz kredytowy.Zgodnie z polskim prawem bank może mieć pokrycie własnych pieniędzy 8 procent .W obiegu tzw kasowego pieniądza jest około 200 miliardów zaś w księgach banków ,że maja coś około 1.500 biliona czyli 8 razy tyle .Są to wirtualne pieniądze tworzone właśnie z kredytów .Na to pozwala polskie prawo obcym bankom.Stąd taki skowyt bo pieniędzy w kasie nie ma a to co ukradli trzeba oddać.I jak żyć Panie Premierze pytają banksterzy przecież Pan też jako dawny prezes Banku musiałby oddać.Dlatego teraz musimy za wszelką cenę mamić społeczeństwo,że to .nie myśmy oszukiwali to nas oszukano .Premierze i NBP ratujcie nas.
  • ~lex
    (2019-07-18 08:44)
    banki i sprawiedliwość? a można kreować pieniądze z powietrza? pożyczać kasę której się nie posiada i żądać od tego odsetek? równie absurdalnym rozwiązaniem jest aby każdy mógł sprzedać to czego nie posiada np. mogę sprzedać bankowi zamek królewski w warszawie i co z tego że nie jestem właścicielem, a czy bank jest właścicielem pieniędzy z kredytu czy karty kredytowej?
  • ~Jacek Zdanowicz
    (2019-07-18 09:36)
    Banksterska sciema. Od 2 lat są gotowi na TSUE i zrobili z banków wydmuszi i Zombie.
  • ~aw
    (2019-07-18 10:12)
    Pietraszkiewicz, ty komunistyczny pomiocie, współpracowniku Jaruzelskiego, ilu sędziów już przekupiłeś w Sądzie Najwyższym? to banki wprowadziły do umów nieuczciwe klauzule i to banki poniosą konsekwencje swojej chciwości i złodziejstwa. Dlatego wprowadziliście nowelizację art. 95 prawa bankowego żeby sprzedawać zagranicznym funduszom cały pakiet kredytów CHF, również tych terminowo spłacanych przez kredytobiorców, tak żeby fundusz Xenia z siedzibą na Kajmanach wpisywał się w nasze księgi wieczyste bez naszej wiedzy i zgody. W normalnym kraju siedziałbyś w więzieniu PZPRowski aparatczyku ale Polska to "ch....., d.... i kamieni kupa" rządzona przez banksterów z Wall Street i London City.
  • ~kali
    (2019-07-18 10:16)
    Jak bank zarabiać to być dobrze. Jak bank przestać zarabiać duża pieniądze to być źle !
  • ~alfa
    (2019-07-18 10:20)
    No mam nadzieję, że wreszcie banki zwrócą to co wyciągnęli nam z kieszeni. Bankom w Polsce daleko jeszcze do zachowania przyzwoitości wobec obywateli. I nie ma co tu mówić o zachwianiu systemu bankowego w Polsce. Zachwieje się tylko zysk czyli kasa, kasa, kasa dla wybranej grupki bankowców. Czas na zwrot tego co zagarnęliście.
  • ~oglad
    (2019-07-18 10:20)
    U nas prezydent zaczął od zapytania się banków, czy się zgadzają zrezygnować z kupy forsy. Cóz za naiwność
  • ~Czyżby?
    (2019-07-18 10:21)
    Banki muszą chronić interesy interesariuszy? Dlaczego nie myślały o tym wprowadzając do obrotu zapisy w umowach niezgodne z prawem? Sądziły, że im się upiecze i nikt się nie zorientuje? Po to są takie zapisy w dyrektywie Unii Europejskiej, aby miało to skutek prewencyjny - aby przedsiębiorcom nie przychodziło do głowy oszukiwać konsumentów i aby przewagę zyskiwali uczciwy przedsiębiorcy, a nie nieuczciwi. Poza tym - od kiedy dobro prywatnej firmy jakimi są banki jest dobrem publicznym? Błagam - na trzeźwo nie da się chyba tworzyć takiej PR-owej papki
  • ~Mariusz
    (2019-07-18 10:22)
    A co banki zrobiły przez te wszystkie lata aby naprawić umowy i usunąć z nich nielegalne zapisy?! Nic. Co Państwo zrobiło aby zapewnić Prawo i Sprawiedliwość w relacjach z bankami - NIC. Oszust miał nadzieję że biedny obywatel nie będzie miał siły walczyć o uczciwą umowę.
  • ~bankster
    (2019-07-18 10:23)
    Nalezy przestrzegac PRAWA !!!! skad ten lament przeciez te umowy sa zgodne z prawem - tak twierdza bakwowcy, hihihihihihihihi. "Kto kradnie ten upadnie"
  • ~Stan
    (2019-07-18 10:30)
    Ciekawe jakie zdanie o ewentualnym pozytywnym dla "frankowiczów" wyroku TS UE mają prezesi banków, które stosowały się do obowiazujących w Polsce przepisów prawa i nie udzielały tych toksycznych kredytów? Może autor tych wywiadów zada te pytania do prezesów tych banków?
  • ~Bank
    (2019-07-18 10:32)
    "Miszcz Bańka wysyłał nas do sądów, twierdził, że umowy są OK, a jak ktoś (kredytobiorca) ma problem niech idzie do sądu. Poszliśmy. Teraz skomle i prosi o litość"
  • ~Niewolnik
    (2019-07-18 11:00)
    Czekam niecierpliwie na wyrok TSUE, bo może On pozwoli mi zacząć normalnie bez stresu żyć. Uwikłany zostałem w pułapkę finansową kredytów CHF i od prawie 11 lat wszystko co zarobię idzie na spłatę kredytów, a moja czwórka dzieci ponosi tego konsekwencje... Chcę oddać tyle co pożyczyłem, z uczciwym oprocentowaniem, chcę zwrotu bzdurnych ubezpieczeń, chcę normalnie żyć, a nie czekać na wizyty pracowników banku sprawdzających jak wygląda nieruchomość, bo czasami nie daje rady spłacać... Nie chcę dokładać do olbrzymich zysków banków - interes społeczny, to interes każdego kredytobiorcy. Nie chcę spłacać ryzyka działalności banku... PiS zawiódł...
  • ~wspólne dobro :)
    (2019-07-18 11:32)
    Pietraszkiewicz opracował nową definicję dobra - dobro wspólne jest wtedy kiedy tysiące ludzi zapiernicza na premię i dywidendy gangsterów, nawet wtedy gdy tym tysiącom z każdym dniem rośnie kapitał kredytu - on jest terrorystą bankowym i szantażuje polskich niby polityków którzy żeby zachować stołki przystaną na każdą propozycję banksterów
  • ~Piotr CH.
    (2019-07-18 11:55)
    Matko Boska nie da się tego czyatc.jezyk czysto techniczny (bankowy) żeby ludzi zakręcić.banksterzy lamentują i wprost kłamią poprostu kłamią.niech wytłumaczą ludzia czemu w innych krajach tak szybko zrobiono z tymi pseudo kredytami porządek.ano dlatego że banki nas ludzi zwykłych oszukały i mysllei że będzie tak cały czas a efekt jest odwrotny.doszlo do tego że Polacy są teraz bardziej świadomi jak działa ten sektor.unia i inne kraje szybko zrobiły porządek tylko u nas w kraju ma się cała gospodarka rozlecieć z powodu nie zarobienia przez BANKSTEROW miliardów z oszustwa zwanego kredytem walutowym.Panowie Banksterzy proszę opowiedzieć wszystkim o zmianach w możliwościach sprzedawania krodytiw innym firmom i o możliwościach zmiany wpisów w hipotekach bez informowania kredytobiorców.NIE OSZUKUJCIE POLAKOW I NIE STRASZCIE LUSZI
  • ~Rober
    (2019-07-18 12:45)
    Ta niechciana unia może tylko w tym bambustanie zrobić porządek .
  • ~Milia
    (2019-07-18 13:43)
    Czemu pytani są Ci co oszukiwali ? Czy pytamy oskarżonego o opinię jaką ma że ukradł i jak wpłynie to na jego "kondycję" zamiast sądu ?? Co to za akcja banksterska propaganda ?
  • ~poloy
    (2019-07-18 14:20)
    Artykuł jest mega tendencyjny. Pytać złodzieja, czy uważa, że kara mu się należy za kradzież/oszustwo... Wolne żarty. To ma być rzetelne dziennikarstwo???? Porozmawiajcie z ofiarami tych "panów"!!

Może zainteresować Cię też: