Jeszcze w piątek władze spółki dementowały informacje o strajku, jednak w dniu dzisiejszym RMF FM poinformował, że o godzinie 12 odbyło się spotkanie w sprawie podwyżek. Ponadto na facebook'u pojawiło się zdjęcie, na którym widać tłum górników stojących w holu głównym kopalni. Kopalnia Janina posiada największe złoża węgla kamiennego w Polsce wynoszące 2,1 mld ton. 

Strajkujący żądają tysiąca złotych podwyżki oraz jasnych deklaracji odnośnie przyszłości zakładu. Zarobki w kopalni wynoszą obecnie niewiele ponad 2,5 tys. zł.

Największe obawy budzą plany spółki, która rozważa sprzedaż kopalni. Rada nadzorcza zapewnia jednocześnie, że nie odbije się to negatywnie na pracownikach, którzy zachowają swoje miejsca pracy. Jako argument podaje wysokie zapotrzebowanie na węgiel. Budzi to jednak wątpliwości w obliczu decyzji Wyższego Urzędu Górniczego, który nakazał ograniczyć eksploatację złoża ze względu na występowanie wstrząsów, które miały miejsce kilka lat temu. 

Mimo, iż w 2019 r. w kopalni Janina spółka uruchomiła wydobycie na nowym poziomie, Tauron Wydobycie zanotował ponad 1 mld zł straty. W jej posiadaniu znajduje się także kopalnia Sobieski.

Jak podaje RMF FM ponad 70% pracowników wzięło dziś urlopy na żądanie a pozostała część załogi, która zjechała na dół, nie wykonuje żadnych prac. W zakładzie pracuje ponad 2 tys. ludzi.