Ekonomista: Polska gospodarka odłącza się od koniunktury w Niemczech. Nasza sytuacja ma dobre perspektywy

| Aktualizacja:

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów podczas globalnego spowolnienia gospodarczego; nasza gospodarka odłącza się od cyklu koniunkturalnego Niemiec - powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

wróć do artykułu
 • ~ekonom1
  (2019-07-14 09:22)
  Tu wychodzi , dlaczego tak PiS walczy o własny pieniądz. Po prostu w okresie dekoniunktury zmniejsza się sztucznie wartość złotówki - wypychając przez to polskie towary na eksport i blokując import. Ostatnim takim osłabiającym "mykiem" był zakup 100 ton złota , za które na rynek trzeba było wpuścić ileś setek milionów zł pieniądza, co my widzimy jako wzrost cen w sklepach ( jak to sie mówi - drożyzna ) . A przy stałych pensjach - nasza praca jest proporcjonalnie gorzej opłacana , jednak dzięki temu nasze towary sa tańsze i to my je możemy wepchnąć Niemcom , a nie oni swoje produkty nam . Podobny myk Chińczycy stosują wobec USA i Trumpa. Jednak Trump skutecznie ten mechanizm może zablokować cłami . Podobnie w 1937 Adolf zablokował nasz eksport do Niemiec - wprowadzając dodatkowe cła przy kolejnym zaostrzeniu kryzysu gospodarczego . Dlatego pisowski myk z własnym pieniądzem i osłabianiem go w razie potrzeby jest skuteczny , gdy przeciwnik gospodarczy - ofiara nie wprowadzi dodatkowych ceł. Bo inaczej ( działania typu Trump czy Adolf ) z tego osłabiania pieniądza nic nie będzie .
 • ~ulisse
  (2019-05-23 10:02)
  nieomal każda większa niemiecka firma ma sporą część produkcji w Polsce - kiedy zwalnia koniunktura z oczywistych względów najpierw redukują "brudną" produkcje w Niemczech - kapitalista niemiecki nie myśli kategoriami PO - PIS.
 • ~peło to dno
  (2019-05-22 18:19)
  peło by.d.ło i tak tego nie zrozumie, dla nich ważne jest tylko czy donuś kupił już tego białego konia czy może przyjedzie na siwym grasiu
 • ~Ed
  (2019-05-22 17:52)
  A za PO=lactwa mieliśmy Polskę POństwem POździerzowym ! Tuska PO TS i to natychmiast !!!!
 • ~W
  (2019-05-22 17:35)
  Wedlug OECD Polska bedzie 4 najszybciej rozwijajacym sie panstwem na swiecie. BRAWO, BRAWO, BRAWO - na POHYBEL TOTALNEJ TARGOWICY.
 • ~aals
  (2019-05-22 17:30)
  Brawo PiS.

Może zainteresować Cię też: