Rosyjski węgiel wyprze z rynku nasz rodzimy? W tym roku może paść kolejny rekord importu

| Aktualizacja:

Między styczniem a majem 2018 r. sprowadziliśmy z Rosji 5,12 mln ton węgla. To niemal tyle, ile w całym 2016 r. i więcej niż w całym 2015 r. – wynika z danych Eurostatu. A te najświeższe są jeszcze niepełne. Tymczasem wczoraj napisaliśmy, że od stycznia do maja wydobycie węgla kamiennego w polskich kopalniach zmniejszyło się o 1,11 mln ton w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. Import czarnego złota w tym czasie przekroczył 7 mln ton, przy czym ponad 70 proc. tego surowca przyjechało z Rosji.

wróć do artykułu
  • ~Kloss
    (2018-07-25 11:17)
    Tani gaz z Gaspromu jest do niczego (i w ramach uniezależnienia kupujemy drogi amerykański i norweski....) - ale tani rosyjski węgiel nam Polakom nie przeszkadza (i importem węgla się nie energetycznie uzależniamy...) Głupota naszych pożal się Boże polityków poraża....
  • ~Artur Mazury
    (2018-07-25 15:39)
    Mieszkam na Mazurach kiedy do magazynu przyjedzie rosyjski węgiel ustawia się kolejka nie chodzi o cenę bo są zbliżone ale o jakość. Z polskiego węgla mam 100% popiołu a rosyjskiego garstka. Kaloryczność nieporównywalna rosyjski tysiac razy lepszy. Te polskie brudasy gnebia nasz kraj tymi kamieniami.
  • ~Tak panie , bo Polska to ... kraj
    (2018-07-25 20:43)
    Kiedy już zamkną wszystkie polskie kopalnie to kopalniani związkowcy nadal będą golić 20 patyków miesięcznie z kasy państwowej.
  • ~Heniuk
    (2018-07-26 18:03)
    Gaz z Rosji, wegiel z Rosji, no prosze , Polacy tez kupuja, ale jak Niemcy chca od ruskich gazu to wielki wrzask wsrod Polakow! Nie rozumiem, ja moge, a inny nie?
  • ~Kolejarz
    (2018-07-26 07:11)
    Drogi polski węgiel będzie dla ciemnego luda,a tani rosyjski do państwowych elektrowni i innych instytucji.
  • ~godot
    (2018-07-26 12:26)
    Okazuje się, że ta cała nasza "narodowa" polityka energetyczna najwięcej korzyści przyniesie Rosjanom. Oni będą nam sprzedawać węgiel, a my będziemy dodatkowo płacić kary za nadmierną emisje CO2. Takie to właśnie widzimy efekty rządów prawicy.
  • ~owda
    (2018-07-26 09:15)
    to państwo rzeczywiście istnieje teortycznie jak nie można wprowadziś ceł na rosyjski węgiel bo... nie zgodz się na to WTO i komisji europejskiej to na cholerę wypłaca się górnikom 13 14 18stki żeby kupować rosyjski egiel żę o przywilejach emerytalnych nie wspomnę podwyżkach nie wspomnę
  • ~abhinc
    (2018-07-26 08:32)
    Myślę że przy cenach węgla rosyjskiego, będzie nas stać na tańsze ogrzewanie i pokrycie kosztów utrzymania w gotowości kopalnie nasze Polskie.Jestem za! Węgiel rosyjski w granicach 400 zł/tona- Polski 1000 zł./tona. Wybór jest jasny!!
  • ~jula
    (2018-07-26 08:34)
    Wypowiemy Rosji wojnę . ! Sytuacja jest efektem głaskania górników i nadmiar wolności działaczy ZZ.Poczekajmy ,górnictwo kolejny raz pociągnie Polskę w otchłań kłopotów . Mit o samowystarczalności energetycznej pęknie jak bańka mydlana.Minister energetyki jest po prostu zadowolony bo synusiowi załatwił synekurę a teraz pcha go na prezydenturę Siedlec.Ostatnio tak byle jaka ekipa władała Polską za króla Stasia i skończyło sie upadkiem . Jarek ma jeden cel zemsta za swoje nieudacznictwo i znalazł realizatorów oportunistów interesownych . Taki Karczewski , np.
  • ~B. As
    (2018-07-26 10:01)
    Kaloryczność rosyjskiego węgla wielokrotnie przewyższa polski, gdyby nie rosyjski węgiel pisuary paliliby suszonym krowim łajnem
  • ~SYN SYBIRAKA
    (2018-07-29 13:20)
    Chwila refleksji,od Rosji kupujemy gas,wegiel itd.Kto zniszczyl nam wschodni rynek na nasze produkty rolnicze i nie tylko.Rosja swoje wycierpiala,narod byl gnebiony przez zwyrodnialcow.J.Stalin wymordowal wiecej ludzi niz A Hitler,gineli Ukraincy,Rosjanie i inne narody.W Smolensku wymordowano setki tysiecy ludzi i to rdzennych Rosjan.Moj ojciec zostal z cala rodzina wywieziony do gulagu w dalekiej Syberii.Polowa Zabuzan juz z niej nie wrocila,inni musieli walczyc w szeregach armii na zachodzie,a inni po stronie sowietow,oni nie mieli wyjscia.Pytanie po co do Smolenska polecial samolot 154 -M ?.Ludzie ,ktorzy po trupach przejeli wladze niszcza moja ojczyzne,oni nawet wyparli sie swoich nazwisk dlaczego ?.Bo ich rodzice kolaborowali z nowym zaborca,dzisiaj my uczciwi ludzie nie mamy prawa zyc w kraju o ,ktorego istnienie przelewali krew nasi ojcowie.Mnie nie obchodza politycy,a w miare uczciwosc,w Polsce ludzie nie znaja faktow o co chodzi.W moim odczuciu PiS to nastepna forma rozkladania panstwowosci polskiej.To o co walczyl moj ojciec ?, o posadke dla tatusia prezesa w aparacie B.Bieruta ?.Rodacy pomyslcie,nie dajcie sie manipulowac bo rozdziobia was ,, Kruki i wrony ".Kaczynski ja ci nie popuszcze,twoje klamstwa musza cie zabic.Ja walcze slowem otwarcie,do piekla nie mam zamiaru za toba pojsc i dlatego zyjesz,podly czlowieku.
  • ~Palacz
    (2018-07-27 10:53)
    niestety, mafia sprzedająca w składach, nawet na Śląsku skamieliną udającą węgiel jest bezkarna!!! co innego wypisane w parametrach paliwa, co innego dostarczone... efekt tak, że kiepsko się pali i popiołu mam około 60%... kupiłem drożej bo transport mnie wiecej kosztował i ruski węgiel spalał się idealnie, bez trzaskania dziwnego, czy astronomicznej ilości popioło-żużlo-kamienia ... pod koniec sezonu zwyczajnie już mieszałem by spalić to co kupiłem ... Polski węgiel nie jest zły, po prostu nikt nie kotnroluje tego co się po sprzedaniu dostarcza Klientowi końcowemu...
  • ~commuter
    (2018-07-27 16:50)
    Złoża na Górnym Śląsku są na wyczerpaniu, przy obecnych metodach wydobycia. Poza tym metan .... Pora przestać blokować budowę kolejnych bezmetanowych kopalni pod Lublinem. Może górnicy z GŚ raczyliby się przenieść w poszukiwaniu pracy do kopalni Jan Karski. No, ale tam nie ma wszechwładnych związków zawodowych. Inna sprawa, że węgiel ze złóż pod Lublinem nadaje się raczej tylko do elektrowni.
  • ~Zadziwiony Krakus
    (2018-07-27 12:26)
    Te sprawy związane z węglem i paleniem w kotłach są jakąś dziwną zagadką. Mamy coraz większy smog w miastach. Sporo starych kotłów zlikwidowano, czyli to inne przyczyny. Z tego wynikałoby, że jakość węgla spada. Jednocześnie coraz więcej wchodzi na rynek węgla z Rosji, a z wypowiedzi wynika, że ten węgiel jest lepszy niż Polski. Czyli smog powinien w Polsce spadać. Chyba że w Polsce ktoś miesza węgiel z dziadostwem. I to wydaje się być jedynym logicznym wytłumaczeniem.
  • ~suweren.
    (2018-07-29 09:24)
    pisorydzyk to wolski szkodnik.
  • ~palacz
    (2018-07-28 18:35)
    Na składzie nie ma węgla z Rosji a tylko nasz drogi. Na samej cenie detalicznej (400-a- 800) sprzedawcy mają 100% po zmieszaniu z naszym. Niestety nikt tego nie sprawdza a już gdy była afera podsłuchowa ten gość wiedział że to dobry interes ale on siedzi a lody kto inny kręci.
  • ~Kamyk
    (2018-07-28 10:39)
    Niech się polscy górnicy wezmą do roboty to nie będzie trzeba ruskiego kupować, ale jak im ciągle w tylnej części ciała mało i tylko o butelce myślą, to tak jest.... yo !
  • ~kopal
    (2018-07-26 12:36)
    Już raz próbowano ograniczyć import rosyjskiego węgla poprzez ustawienie wysokich norm jakościowych. Niestety, okazało się, że te normy są za wysokie dla naszego. Skoro ruskie to gie... to chyba nasz jest super gie...
  • ~Sowa
    (2018-07-27 16:16)
    A tymczasem słońce, wiatr, biomasa - nasze polskie, praktycznie niewyczerpalne i zupełnie niewykorzystane. Nie tak się buduje niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.
  • ~Gazeta Wyblakła
    (2018-07-30 20:45)
    A za POlszewików sprowadzali szlam nie węgiel jak wysechł to wiatr to roznosił PO całej ELEKTROWNI

Może zainteresować Cię też: