Danina solidarnościowa to nowa forma opodatkowania, którą rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wprowadzić w przyszłym roku w reakcji na potrzeby socjalne opiekunów osób niepełnosprawnych. Podatek ma być pobierany od 1% Polaków - o dochodach powyżej 87 tys. zł miesięcznie - i ma wynosić 4 proc. od nadwyżki od tej kwoty.

Reklama

Adam Krzanowski to prezes Grupy Nowy Styl, firmy produkującej meble z przeznaczeniem głównie na rynki zagraniczne. Potentat wraz z bratem Jerzym znalazł się na 28. miejscu rankingu stu najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Majątek braci oszacowano na 850 mln zł.

Krzanowski uważa nowy podatek za niesprawiedliwy i ostrzega w rozmowie z portalem Money.pl, że niektórzy przedsiębiorcy mogą ze względu na zbyt wysoki poziom obciążenia finansowego przenosić swoje firmy za granicę.

Sam jednak zamierza pozostać z biznesem i z podatkami w Polsce, mimo że jego firma sprzedaje ponad 85 proc. produkcji za granicą.

Z punku widzenia gospodarki ważne jest, żeby podatki były w miarę zrównoważone, atrakcyjne i żeby wspierały rozwój gospodarki. Jeśli się „przegrzeje”, to ten rozwój już nie będzie taki szybki – twierdzi Adam Krzanowski. - Nigdy nie będę szczęśliwy z powodu nowego obciążenia - dodaje.