Skazani na bezrobocie, czyli jaki jest prawdziwy cel płacy minimalnej

| Aktualizacja:

Prawdziwy cel płacy minimalnej? Odrobinę poprawić los jednych kosztem całkowitego zubożenia drugich. 

wróć do artykułu
  • ~jolka
    (2019-04-08 00:05)
    co za belkot. zeby ludziom mozg wyprac. jakby placa minimalna wynosila zero to by pracodawcy zatrudniali za 10zl na papierku a reszte do reki zeby nie placic zusu. minimalna chroni pracownika. pracodawcy jak chca miec rece do pracy to musza zaplacic czasy niewolnictwa sie skonczyly i wszelkie proby przywrocenia niewolnictwa pod inna nazwa powinny byc karane. jak przedsiebiorcy niestac zaplacic place minimalna to niech zamknie interes a nie zeby jego pracownicy mieli zarabiac mniej bo jegonie stac, sorry ale pracownikow ***** obchodzi pracodawca i jego koszty pracownik ciagnie sznurek do siebie a pracodawca do siebie zeby jak najmniej zaplacic. Tylko ze pracodawca jest na lepszej pozycji bo to od niego zalezy zatrudnienie i on ma o wiele wiecej kasy niz pracownik ktory zyje od 1go do1go. Umowa zlecenie, umowa o prace na zastepstwo to sa umowy w ktorych pracownik nie ma zadnych praw, zadnego socjalu, tym sie rzad powinien zajac i zlikwidowac te formy zatrudnienia.tylko umowa o prace na czas okreslony i nieokreslony powinna byc. pracownicy to ludzie tacy jak wszyscy a nie dzieci co popracuja na zastepstwo na pelnym etacie i nie sa chronieni prawem w racie choroby, ciazy,moga byc zwolnieni bez slowa od tak, a to tez ludzie tez pracuja tak jak ci na umowe o prace tez placa skladki a nic nie maja nie sa chronieni. ZUS jest drogi ale musi byc. A pracodawcy to skapiradla to tylko narzekajaciagle jakie to wszystko drogie bo niechca placic. Znam ja ich. Bogactwo i skapstwo ida razem. Pracodawca wybuduje sobie chate z basenem i 5 samochodow ale jego pracownicy beda za minimalna charowac i szklanki wody im bedzie zalowal kupic latem przy 40 stopniowym upale i bedzie narzekal ze ZUS drogi, najlepiej jakby pracowali za darmo i jeszcze pracodawcy przynosili prezenty za to ze daje im zajecie by ich marny zywot mial sens...takie jest myslenie pracodawcy wyzyskiwacza...najpopularniejszy typ prywaciarza w Polsce. Taka jest prawda
  • ~jaity
    (2017-07-25 01:26)
    Niech autor zajmie się problemem wyzysku ludzi, którzy nie są w stanie wyżyć za pelnoetatową pracę.
  • ~jaity
    (2017-07-25 01:23)
    Niech się autor zajmie bezrobociem niemieckich "gości na tle ichniej płacy minimalnej.
  • ~Przemek
    (2017-07-11 10:35)
    "oszczędności (ludzi zamożnych) to (...) odroczona konsumpcja"... Do tego momentu doczytałem starjc się wczuć w temat ale odpadłem. Drogi autorze, świat zachodni już dawno porzucił kapitalizm na rzecz korporacjonizmu: ludzie bogaci (na szczycie) gromadzą majątek nie po to żeby go konsumować. John Rockefeller (twórca farmakologicznej mafii) skubiącej miliardy osób na całym świecie nie potrzebuje ani promila tego majątku na konsumpcje!!!
  • ~Waldek
    (2017-07-10 18:18)
    Takie teksty mówią pracodawcy, którym żal oddać część zysków pracownikom. W rzeczywistości pracę zabiera nam milion z kawałkiem ukraińców, białorusinów i rosjan, z których większość pracuje na czarno, np. na wsi za 35 złotych dniówki plus jedzenie i trochę starych ciuchów, na budowach, przy opiece nad ciężko chorymi, przy sprzątaniu i myciu okien.
  • ~gringo
    (2017-07-10 16:07)
    O takich wyborach pisał dramaty Jerzy Szaniawski. I nie były to problemy wydumane. Kto czytał, ten wie.
  • ~Ekonomista
    (2017-07-10 07:13)
    Bardzo dobry artykuł, ale tylko dla inteligentnych ludzi, a przecież tu jest 95% idiotów, pisowskich troli itp. Kaczyści i inne lewaki nie są w stanie zrozumieć nawet 1/10 tekstu, dla nich to bełkot. Co do tekstu, wszystko prawda, ale zwróciłbym uwagę na te fragmenty, gdzie mowa o braku korelacji między płacą min a zatrudnieniem. Jeśli pracodawcy nie obniżają zatrudnienia, a muszą podnieść płacę, to po prostu zwiększają cenę towaru, żeby wynagrodzić sobie stratę, tym samym kreują inflację, w ten sposób wszyscy za to płacą. Są prace, które dowodzą, że tak się dzieje.
  • ~kattarro...
    (2017-07-10 06:55)
    1. "Zgodnie z tym neoliberalnym mitem (który wcale nie jest przecież taki neo, bo głosili go ekonomiści jeszcze przed I wojną światową) .." - neo zostało dodane żeby odróżnić liberała-liberała od socjalisty który przejął nazwę liberał. 2. Płaca minimalna słuzy obecnie do manipulowania tzw. wyborom -im więcej ludzi zarabiającycych minimalną tym większe potencjalne grono ludzi których łatwiej zmanipulować. 3. Na podstawie płacy min.wyznaczane są inne daniny - czyli 100 ludzi dostanie 20 pln więcej a 30 zapłaci po 12 pln więcej. Szczęsliwe redystrybucji..
  • ~PW
    (2017-07-10 05:53)
    Stodolak ale ty głupi jesteś. Ja bym ci dał 5 zł za godz. za takie brednie!
  • ~Max Kolanko
    (2017-07-10 00:25)
    "Skazani na bezrobocie, czyli jaki jest prawdziwy cel płacy minimalnej". Prawdziwy cel płacy minimalnej jest określenie kwoty jaka bez względu na rodzaj wykonywanej pracy ale wykonywanej 8h dziennie 5 dni w tygodniu przez miesiąc, bez względu na to czy jest to obieranie ziemniaków, mycie kibli w szkole czy jeszcze coś innego jest dla tej pracy pensją dopuszczalną moralnie. A jak pracodawca ma odczucia, że praca danego osobnika nie jest tyle warta to niech zatrudni kogoś innego na to stanowisko. Każdy kto jest za zniesieniem płacy minimalnej niech jedzie do kopalni minerałów do afryki tam zobaczy jak działa prawdziwy wolny rynek - dzieci pod ziemią za 2$ dniówki wydobywają rzadkie kamyczki do Twojego I-phona
  • ~wrrr
    (2017-07-09 23:27)
    Mój własny przykład. Mój pracodawca zwolnił osobę mało zarabiającą, a mnie obciążył dużą częścią jej pracy, nie podnosząc nawet pensji. Muszę szukać nowej pracy, a jest mi to w tym momencie nie na rękę. Tak właśnie to działa. Politycy kupują sobie ordynarnie wyborców, a cierpią tacy jak ja czy ta zwolniona dziewczyna.
  • ~Darek
    (2017-07-09 22:20)
    Bzurny artykół.
  • ~lolik
    (2017-07-09 21:33)
    Pytania do autora: Czy pokusił się o analizę co by się stało gdyby zniesiono u nas płacę minimalną? Czy istniałoby ryzyko masowego dumpingu cenowego pracy? Dlaczego w niektórych brak pensji minimalnej działa bez skutków negatywnych? W teorii to wszystko ładnie wygląda, ale nawyki ciężko zmienić
  • ~kotek
    (2017-07-09 21:16)
    ale bełkot, jak to czytam to dochodzę do wniosku, że niektórym to się wcale płacić nie powinno!
  • ~raz dwa trzy
    (2017-07-09 20:53)
    Takiego pseudonaukowego bełkotu już dawno nie czytałem Skąd der Dziennik bierze redachtorów? Z Berlina? czyki mamy w Polsce pracować za grosze ...zachodnie firmy potrzebują zysków....he..he
  • ~MA
    (2017-07-09 20:13)
    Ciekawe za jaką płacę pisze się taki bełkot, którego nie daje się czytać .
  • ~Damian
    (2017-07-09 20:08)
    Powiedz to mojemu ojcu, renciście który za to co dostanie nie jest w stanie przeżyć, dlatego dorabia na ochronie, dzięki zwiększaniu płacy minimalnej co roku ma podwyższkę. Gdyby nie to, to zarabiał by tak nędzne grosze, że jedyne na co było by go stać to na chleb i masło. Płaca minimalna w Polsce jest potrzebna, a jeżeli jakiegoś przedsiębiorcy nie stać aby płacić nędzne 1500 zł miesięcznie pracownikowi, to jest z niego chu... nie biznesmen.
  • ~mjk
    (2017-07-09 18:06)
    Kto to jest Sebastian Stodolak? Kolejny bezmózgi współwyznawca Leszka Balcerowicza. Płaca minimalna jest wyznacznikiem kosztów życia na minimum egzystencji. Wszelkie ględzenie o rynkowej płacy jako funkcji podaży i popytu to mit, bardzo miły uszom pracodawców. Pracodawcy już dawno wyłączyli pracę z gry rynkowej, Kupując i sprzedając na rynku znam zakres cen towaru oferowanego przez konkurencję. Płace już dawno utajniono czyli wyłączono ze swobodnej gry rynkowej. Jednocześnie pracodawca negocjujący z kandydatem poziom pensji ma znaczną przewagę w zakresie informacji co pozwala mu negocjować z pozycji siły, nawet dziś w okresie tzw. "braku rąk do pracy". Tak na marginesie to 2000 to wcale nie taka wielka kwota. Za mieszkanie płacę 320 zł miesięcznie - zwykłe M3 do tego koszt dojazdu do pracy - w moim przypadku 400 zł miesięcznie za samo paliwo, za wodę i ogrzewanie około 350 zł na miesiąc. A gdzie inne koszty? Proponuję p. Stodalakowi by przez rok utrzymywał się za 900 złotych miesięcznie. Gwarantuję, że zmieni zdanie.
  • ~amara
    (2017-07-09 16:55)
    Brednie, brednie brednie kolejnego Poszołoma
  • ~R.s
    (2017-07-09 16:44)
    No niestety moje proroctwa się zyscily ten rząd to banda kłamców oszustów i złodziei.

Może zainteresować Cię też: