W kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 9,5 proc.

Według GUS w końcu maja liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1 mln 456,9 tys. i zmniejszyła się w porównaniu do kwietnia o 4,3 proc. (czyli o 64,9 tys.). W zestawieniu do maja zeszłego roku spadła natomiast o 14,4 proc. (czyli o 245,2 tys.).

Reklama

Urząd podał, że stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,7 proc. w wielkopolskim do 15,0 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z kwietniem br. zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najbardziej spadła w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,8 pkt. proc.) i zachodniopomorskim (o 0,6 pkt. proc.), a najmniej – w mazowieckim (o 0,2 pkt. proc.).

Również w porównaniu z majem zeszłego roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach. W największym stopniu obniżyła się w województwie zachodniopomorskim (o 2,3 pkt. proc.), a w najmniejszym – w województwie lubelskim (o 1 pkt. proc.).

W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych udział kobiet był wyższy niż przed rokiem o 0,9 pkt. proc. i wyniósł 52,3 proc. w końcu maja 2016 r. - podał GUS. Zwiększył się udział osób bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,3 pkt. proc., do 31,0 proc.) oraz nieznacznie – osób bez prawa do zasiłku (o 0,1 pkt. proc., do 86,4 proc.). Zmniejszył się natomiast odsetek osób dotychczas niepracujących (o 1,2 pkt. proc., do 15,1 proc.). Udział bezrobotnych absolwentów nie uległ istotnej zmianie i wyniósł 3,0 proc.

W maju liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 154,4 tys. Była więc według urzędu niższa niż przed miesiącem (o 10,6 proc.) i niższa niż przed rokiem (o 4,3 proc.). Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny, a ich udział w nowo zarejestrowanych ogółem zmniejszył się w porównaniu z notowanym przed rokiem o 1,4 pkt. proc., do 78,8 proc.

Obniżył się również udział osób długotrwale bezrobotnych, osób bez kwalifikacji zawodowych oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy. Zwiększył się natomiast udział osób bezrobotnych zamieszkałych na wsi oraz absolwentów.

Reklama

Z ewidencji bezrobotnych w maju br. skreślono 219,4 tys. osób, a więc mniej niż przed miesiącem (o 12,8 proc.) i przed rokiem (o 9,1 proc.). Główną przyczynę wyrejestrowania nadal stanowiło podjęcie pracy, w wyniku czego z rejestru bezrobotnych skreślono 105,9 tys. osób (mniej niż przed miesiącem o 15,9 proc. i mniej niż przed rokiem o 7,0 proc.). Udział tej kategorii w ogólnej liczbie wyrejestrowanych zwiększył się o 1,2 pkt. proc. w skali roku, do 48,3 proc.

Liczba osób, które podjęły pracę niesubsydiowaną była niższa niż przed rokiem, natomiast zwiększyła się liczba osób, które podjęły pracę subsydiowaną. Spośród osób wykreślonych z ewidencji wzrósł udział osób, które dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego. Zmniejszył się odsetek osób, które utraciły status bezrobotnego w wyniku niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, osób, które rozpoczęły staż lub szkolenie u pracodawców oraz osób, które nabyły prawa emerytalne i rentowe. Udział osób, które nabyły uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego był na tym samym poziomie, jak przed rokiem.

W maju do urzędów pracy zgłoszono 126,3 tys. ofert zatrudnienia, o 10,3 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 3,3 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba ofert z sektora publicznego zmniejszyła się zarówno w skali miesiąca, jak i roku, a z prywatnego – była niższa niż przed miesiącem, ale większa niż w maju ubiegłego roku. Oferty z sektora publicznego stanowiły 9,5 proc. ogółu ofert (wobec 13,0 proc. w kwietniu i 12,2 proc. przed rokiem).

W końcu maja oferty zatrudnienia niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 21,3 proc. ogółu ofert (wobec 20,1 proc. w kwietniu br. i 19,6 proc. w maju ub. roku).

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. ukształtowało się na poziomie 5 mln 733,6 tys. osób i było o 2,8 proc. większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 1,1 proc. w maju zeszłego roku). Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w administrowaniu i działalności wspierającej (o 10,8 proc.) oraz informacji i komunikacji (o 10,1 proc.).

Wzrost zatrudnienia (w granicach 1,9 proc. – 3,3 proc.) notowano również w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, transporcie i gospodarce magazynowej, przetwórstwie przemysłowym, zakwaterowaniu i gastronomii, handlu; naprawie pojazdów samochodowych oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji.

Utrzymał się spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu (o 8,2 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 3,5 proc.), budownictwie (o 1,4 proc.) oraz obsłudze rynku nieruchomości (o 1,1 proc.).

Spośród działów o znaczącym udziale w zatrudnieniu w maju bardziej niż przeciętnie zwiększyło się w skali roku zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (wzrost o 6,0 proc.), produkcją mebli (o 5,9 proc.), produkcją wyrobów z metali (o 4,9 proc.), transportem lądowym i rurociągowym (o 4,8 proc.), produkcją pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 4,4 proc.), produkcją maszyn i urządzeń (o 3,1 proc.) oraz produkcją wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 3,0 proc.).

Spadek zatrudnienia notowano w przedsiębiorstwach zajmujących się wydobywaniem węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 8,9 proc., wobec spadku o 13,0 proc. przed miesiącem), produkcją odzieży (o 2,9 proc.), budową budynków (o 2,2 proc.) oraz budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 2,1 proc.).

Od stycznia do maja przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 mln 722 tys. osób i było o 2,7 proc. wyższe od obserwowanego przed rokiem - dodał GUS.