Reklama

- Senatorowie zdecydowali, że będzie to bezpieczniejsze dla kredytobiorcy - powiedział po głosowaniu senator Kazimierz Kleina.

Przewodniczący komisji finansów publicznych dodał, że istotą senackiej debaty była chęć takiego poprawienia ustawy, by w jak największym stopniu chroniła ona konsumentów, czyli kredytobiorców. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że głównymi klientami tej ustawy będą osoby starsze, które nie do końca rozumieją przepisy bankowe - podkreślił senator.

W rozmowie z IAR Kazimierz Kleina dodał, że umowa dotycząca odwróconego kredytu hipotecznego będzie ryzykowna zarówno dla banków, jak i dla klientów, bo trzeba będzie w niej "przewidzieć sytuacje nieprzewidywalne".

- W związku z tym banki będą chciały kwotę kredytu ustalić na jak najniższym poziomie, natomiast konsument będzie uważał, że jego nieruchomość jest więcej warta i może czuć się oszukany - powiedział Kleina.

Reklama

Zdaniem senatora jest jednak i dobra strona tej ustawy. Paradoksalnie może ona zadziałać prorodzinnie. Może spowodować, że ci, którzy powinni się czuć zobowiązani do opiekowania się rodzicami, osobami starszymi czy tymi, którzy w różnych sytuacjach sobie nie radzą, a są właścicielami nieruchomości, zaczną się bardziej interesować ich losem.

Poprawki Senatu musi jeszcze zaakceptować Sejm.