"Trzynastka", emerytury, odprawy... Ile naprawdę kosztuje węgiel?

| Aktualizacja:

Kopalnie nie muszą być workiem bez dna – przekonują eksperci. Tymczasem fala protestów górniczych wzbiera.

wróć do artykułu
 • ~marian
  (2014-10-01 07:08)
  Średni koszt wydobycia - to 250,00 zł/tonę. Reszta to haracz na podatki i pośredników, czyli około - 700,00 zł/tonę. I teraz zastanowienie? - gdzie można obniżać koszty, po tej pierwszej stronie, czy po tej drugiej stronie.
 • ~podatnik
  (2014-10-01 07:38)
  Górnicy to żule, Byli tacy za komunę - mieli tu zachód. Ludzie z innych województw jechali naŚląsk do pracy. Reszta kraju miała komunistyczną bidę.
  Stale im było mało. Jak Kopacz pozwoli, tej gangrenie śląskiej znowu się rozpanoszyć, to będzie PRL bis. Dostają trzy razy wiecej nim im się nalezy i Polskę dobrze opluwają. Przedtem dobrze opluwali PRL i Komunę. Walczyli nawet z policją. Zostali naciągacze nazwani bohaterami jak Kuraś vel Ogień. Najlepiej ich wyrolowali ich związkowcy, Solidarność z KOściołem. To niech im te organizacje teraz dają. Najgłupsze komentarze mają posłowie PiS - podburzają ich przeciwko rządowi. Tak jak podburzali Majdan przeciwko Janukowyczowi - a Polska jest teraz zagrożona i kasy na obronę niema. Nie mają tej kasy też sojusznicy. Polski nie stać aby górnicy znowu byli przepłacani. Jak sie rządzą tak mają. Są sobie sami winni. Najczętniej to oni sobie polskimi paszportami tylko podcierają.
 • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
  (2014-10-01 07:39)
  Dla pisowców:
  Bierecki senator PiS jako prezes w parabanku SKOK zainkasowal w 2010 roku 3.449.000 zl pensji. Dodatkowo, bedac w zarzadach i radach nadzorczych 13 spólek, zarobil w ciagu roku prawie 3.109.000 zl . W sumie ponad 6,5 mln zl rocznego dochodu (okolo 540 000 zl miesiecznie czyli 18 tys na dzien). Informacja o zarobkach Biereckiego ,pewnie nigdy by nie ujrzala swiatla dziennego gdyby nie zostal on wybrany z ramienia PIS na senatora RP. Musial wiec zlozyc oswiadczenie majatkowe. W sumie Bierecki do 540 tys. zl miesiecznego dochodu , dodaje 10 tys. diety senatora. Zarzadzajacy SKOKami plawia sie w luksusach, a jak informuje "Rzeczpospolita" SKOKi mialy w pierwszym kwartale ponad 113 mln zl straty. Wedlug KNF pod koniec ubieglego roku ponad polowa Kas wykazala straty 3,7 mld zl.
  www.wykop.pl
  W fabryce, w ktorej pracowalem /320 osob/ roczny zysk wynosil srednio 6,5 mln zl. Ciekawe w jaki sposob bierecki wypracowywal dochody SKOK-u, aby miec takie wynagrodzenie. Ile wynosi zysk tej firmy? Przy takich placach zlodziei wcale sie nie dziwie, ze srednia krajowa to 4 tys. zl, ktorych zwykly pracownik nigdy nie oglada.
  Z NETU
 • ~realistak
  (2014-10-01 07:40)
  Tak ich przyzwyczailiśmy ALE DOSYĆ TEGO!!!
 • ~Qba
  (2014-10-01 07:51)
  Wiesiu czerwono kanalio czy ten Bierecki kradnie? Jeżeli tak to zgłoś to do zależnej prokuratury od PO i niech go zamkną. Jak myślisz swoim spranym mózgiem w skokach są same PIS - y czy i PO-ły. Ty baranie nie widzisz różnicy między pensjami ministrów i ich odprawami. Pensje ministrów są z naszych podatków czyli jest to czyste złodziejstwo. A pensja tego Biernackiego top z głupich ludzi albo mądrych czyli z klientów skoków. Oni tam idą dobrowolnie, a ja ministrowi i prezesom spółek skarbu państwa nie chce dawać odpraw i milionowych pensji. Jak oni chcą zarabiać jak ten Biernacki to niech założą sobie skoki.
 • ~joggi
  (2014-10-01 07:55)
  Średni koszt wydobycia... ale do tego kosztu trzeba doliczyć wszystko to , co wyliczyli w artykule,12, 13, 14 tornistrowe, karpiowe, rozbuchany fundusz socjalny, wyższe( kilkakrotnie) pensje za fedrowanie w soboty i niedziele. Zobowiązania wobec emerytów: deputaty węglowe, wcześniejsze emerytury na koszt podatników.
  No i tradycja z PRL-u PAŃSTWOWE CZYLI NICZYJE !!!
 • ~sasa
  (2014-10-01 08:04)
  Znana metoda PO.Napuszczać jednych na drugich.Było na rolników , ostatnio na leśników.Widzę ,że przyszło i na górników.A może nie wszyscy się wezmą i pogonią wszelkiej maści pierdzistołków, darmozjadów dojących zwykłych ludzi.
 • ~górnik
  (2014-10-01 08:05)
  Ile razy mamy pisać 13-tek nie ma w górnictwie!!!
 • ~int
  (2014-10-01 08:18)
  13 14 15( barbórka) do tego emerytura liczona podwójnie deputaty niech ostatni zgasi światło bo koszty jeszcze bardziej wzrosną
 • ~Qba racjonalista
  (2014-10-01 08:24)
  Ludzie nie ubliżajcie sobie i nie kłóćcie się bo realizujecie od 25 lat scenariusz rasy koczującej. Górnik ma tak samo prawo zarabiać jak piekarz, kierowca czy sprzątaczka. Niestety kanalie polityczne zamiast rządzić dokonują unicestwienia narodu polskiego i Polski. Czy wy kochani rodacy z PO i z PIS-u i tych lewackich partii nie widzicie, że można wydobywać węgiel na zachodzie i dobrze zarabiać. Wam wpojono w te małe móżdżki, że sprzątaczka ma zarabiać 1000zł i można ją zamknąć bez procesu, a białe kołnierzyki nie podlegają orzecznictwu sądów i zarabiają miliony wyprowadzając w różny sposób kasę ze skarbu państwa. Trwa to nieprzerwanie od przemian. My zamiast poprzeć strajk górników i innych branż skaczemy sobie do oczu, a hieny polityczne z rasy koczowniczej się cieszą. Najwyższy czas dokonać protestu na skalę Polski i przegonić baranów z wiejskiej i innych urzędów, którzy zadłużyli państwo na biliony złotych nie odpowiadając za nic.
 • ~mjk
  (2014-10-01 08:26)
  Skandalem jest, że Polska jest krajem lepszych i gorszych obywateli. Dla jednych są przywileje, wczesniejsze emerytury, zarobki nieadekwatne do efektów pracy. Dla drugich harówka do smierci! Można by powiedzieć, że najlepiej być polirtykiem a jak zagłupiś by być politykiem to zostań górnikiem.
 • ~Powinni zablokować węgiel
  (2014-10-01 08:28)
  Powinni zablokować węgiel ze wschodu , to wtedy węgiel będzie jeszcze droższy i "wszyscy" będą zadowoleni.
 • ~m-53
  (2014-10-01 08:36)
  Krótko mówiąc same emerytury obciążają każdą tonę wydobytego węgla kwotą 162 złote
 • ~obywatel
  (2014-10-01 08:43)
  przegonić POmatolskich oszustów.Będzie szansa na porządek.
 • ~sokular
  (2014-10-01 08:43)
  Pomijając ekonomiczny problem wydobywania węgla przyszedł czas grubej kreski i jedną regulacją prawną wyeliminowania WSZYSTKICH przywilejów płacowych (ekwiwalentów,kart,dodatków i innych dziwactw).W konstytucji nie ma żadnych takich zapisów więc pora wreszcie zostawić dawny system.Tam gdzie się da można parametryzować pracę i płacić za nią wyżej.Przywileje mundurowe (dodatek za co???),czy jakieś resortowe to śmieszny anachronizm.
 • ~jan
  (2014-10-01 08:48)
  ciagle ci sami gnoja i upadlaja polakow .gornik rolnik kler polityk nauczyciel wojskowy policiant .przywileje zniesc raz na zawsze .pomagac polakom nie tym i ukrainco
 • ~sprostowanie
  (2014-10-01 08:54)
  Moglibyście sie lepiej przygotować pisząc taki artykuł! 13 górnicy nie mają od wielu wielu lat, natomiast urzędnicy- jak najbardziej;P
 • ~wy peowskie glaby
  (2014-10-01 09:00)
  1 tona wegla oblozona jest 18 podatkami wszystkim sie oplaca tylko nie polsce to nie jest polski rzad
 • ~podatnik
  (2014-10-01 09:07)
  Górnicy to żule, byli tacy za komunę - mieli w PRL zachód. Ludzie z innych województw jechali na Śląsk do pracy. Reszta kraju miała komunistyczną bidę.
  Stale im było mało. Wieczne strajki, i mordą do każdego, kto im zwracał uwagę, że inni tyle w kraju nie zarabiają. A wypadki w pracy są zawsze. Jak Kopacz pozwoli, tej gangrenie śląskiej, znowu się rozpanoszyć, to będzie PRL bis. Dostają trzy razy więcej, niż im się należy. Polskę dobrze opluwają. Przedtem dobrze opluwali PRL i komunę. Walczyli nawet z policją. Przestrzegania obowiązującego prawa i szanowanie władzy to nie oni. Zostali naciągacze nazwani bohaterami, takimi jak Kuraś vel Ogień /z niego robią bohatera PiS-paci, a był on kimś w rodzaju polskiego banderowca/. Najlepiej , przepłaconych Ślązaków wyrolowali ich związkowcy, Solidarność z Kościołem. To niech im te organizacje teraz dają. Najgłupsze komentarze mają posłowie PiS - podburzają ich przeciwko rządowi. Tak jak podburzali Majdan przeciwko Janukowyczowi, a Polska jest teraz zagrożona i kasy na obronę nie ma. Nie mają tej kasy też sojusznicy. Polski nie stać aby górnicy znowu byli przepłacani. Jak się rządzą tak mają. Są sobie sami winni. Najchętniej to oni sobie polskimi paszportami tyłki podcierają.
 • ~krotończyk
  (2014-10-01 09:08)
  Głupek skrobanka szczujący ludzi pisał artykuł,trzynastki nie mają już od baaardzo wielu lat. Kretyni uwierzą że przepisy konstruowali górnicy sobie sami ,górnik 25 lat robi i wychodzi jako wrak ,wojskowy i policjant na emeryturę wychodzi z płaską dupą.Jak zaczynałem to z łapanek brali ślepych ,głupich i dopłacali dodatek stabilizacyjny żeby zostać na kopalni ,dzisiaj pracy brak i do kopalń pchają się młodzi wykształceni z wielkich miast po znajomości.

Może zainteresować Cię też: