Premier Donald Tusk odwołał ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumenta (UOKiK) Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, podał urząd w komunikacie. Do czasu powołania następcy, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel będzie pełnić obowiązki prezesa urzędu.

Reklama

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel od 4 czerwca 2008 roku pełniła funkcję prezesa UOKiK. Z Urzędem związana jest od 1998 roku. Do kompetencji prezes UOKiK należało kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów, m.in. zainicjowała i nadzorowała prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - czytamy w komunikacie.

Rzeczniczka rządu powiedziała IAR, że tak jak niedawno Donald Tusk dokonał zmian w rządzie, tak teraz dokonuje zmian w urzędach. Małgorzata Kidawa-Błońska dodała, że zmiana na stanowisku prezesa urzędu wynika z pojawiania się coraz więcej zagrożeń dla konsumentów i potrzeby nowego spojrzenia na ich problemy.
Kidawa-Błońska poinformowała IAR, że nowy prezes zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Prezes UOKiK jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest przez niego spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.