Były wiceminister finansów, a obecnie szef resortu środowiska, w pierwszych słowach po nominacji zapowiedział, że jego priorytetem będzie przyspieszenie procesu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego.

Reklama

Piotr Nieznański z organizacji ekologicznej WWF mówi w rozmowie z IAR, że Maciej Grabowski nie jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. - Tu chodzi o interes gospodarczy, a nie środowiskowy. Boimy się, że resort zamieni się w ministerstwo wydobycia łupków i interesów branży energetycznej - ostrzega ekolog.

WWF zarzuca premierowi, że nie traktuje poważnie spraw ochrony środowiska. Piotr Nieznański przypomina, że przed Maciejem Grabowskim sporo problemów w resorcie. - Minister stanie przed ogromnym dylematem, bo obejmuje urząd z wieloma problemami między innymi z wprowadzaniem unijnych przepisów dotyczących gospodarki wodnej - przypomina Piotr Nieznański.

Główny geolog kraju wiceminister środowiska Piotr Woźniak już zapowiedział, że w przyszłym roku będzie możliwe komercyjne wydobycie gazu łupkowego.

Odchodzący ze stanowiska minister środowiska Marcin Korolec pozostaje w rządzie. Będzie odpowiadał za negocjacje klimatyczne.