Ranking samodzielności finansowej "The Economist". Polska niżej niż Bangladesz

| Aktualizacja:

 "The Economist" stworzył ranking samodzielności finansowej 26 krajów świata. W zestawieniu znalazła się też Polska. Niestety wnioski z raportu nie napawają optymizmem. Gdyby nagle zakręcono kurek z zagranicznymi pożyczkami, większe od Polski wewnętrzne szanse przetrwania ma nawet Bangladesz i Pakistan.

wróć do artykułu
 • ~Qwerty
  (2013-09-13 14:45)
  PO podniosła VAT na ubranka dziecięce (z 8 do 23 proc.), zlikwidowała ulgę internetową oraz opodatkowała lokaty bankowe. Wszystko z myślą o tym, by żyło się lepiej.- A tu malo jeszcze !
 • ~windykator
  (2013-09-13 08:22)
  Kochane lemingii !---Witajcie w regionie cywilizacyjnej zapaści. „Siły POstępu” dokonały w Polsce dramatycznego spustoszenia
 • ~Manipulatorzy-zawodowi kłamcy
  (2013-09-13 08:20)
  Nie po to "rynki finansowe" przysłały Vincenta z Londynu do Polski żeby realizował jakąś strategię finansową zgodną z interesami naszego kraju.

  Ludzie są już tak przez media elektroniczne tak urobieni, że nawet jak widzą to nie reagują. Poza tym "polactwo" nic nie czyta zajęte grillowaniem.
  -Myślę, że dojdzie do sytuacji, że "bendom" grillować się nawzajem. Głupota i przyzwolenie sięga granic.
 • ~Patologia Obywatelska
  (2013-09-13 08:26)
  Wygrzebywanie resztek jedzenia ze smietnika przez glodnych i bezdomnych jest bardzo nowoczesne,europejskie i trendy.
 • ~Sami wyborcy PO tego chcieli
  (2013-09-13 08:18)
  Zelmer jest prawdziwym polskim gigantem. Posiada 22 proc. polskiego rynku. W 2012 roku zanotował sprzedaż w wysokości 737 mln zł. 23 marca tego roku Zelmer stał się własnością niemieckiej grupy Bosch und Siemens, która zapłaciła za niego ponad pół miliarda złotych.
  - Za 0,5 mld ostatnia perełka polskiej gospodarki?
 • ~ja
  (2015-11-22 18:56)
  Dlaczego na stronach BBC nie ma pływających reklam, a w tej niby szacownej gazecie strony nie otworzysz bez klikania "zamknij". My mimo biedy zafundowanej nam przez ośmioletnie rabunkowe rządy PO nie jesteśmy Bangladeszem, więc schowajcie te swoje reklamy!
 • ~wrak III RP
  (2013-09-12 17:15)
  Niemcy to karzeł ekonomiczny na kropłówce Moskwy z rurą bałtycką, Niemcy to karzeł militarny, który wyzbył się energii atomowej choć to jego dziecko, Niemcy to eknopmiczny karzeł, który śmieci na ziemiach najbliższych sąsiadów, Niemcy to karzeł, bo ich PRZEMYSŁ MASZYNOWY przy chińskim znaczy dzisiaj wielkie g0000wno.
 • ~do:wrak III RP
  (2013-09-12 16:49)
  To ty facet zu piszesz? Przeczytaj tytul artykulu, a potem sie wypowiadaj!
  Wydaje mi sie, ze tak szczesz na Niemcow,bo zyjesz z datkow unijnych = niemieckich i to cie meczy.
  Ktos, kto pisze,, ze Niemcy to " największy karzęł ekonomiczny w Europie"
  ma nas...ane na mozgownice. Kompletny IDIOTA i wrak!
 • ~wrak III RP
  (2013-09-12 16:36)
  Niemcy, to naród hańbą okryty. Po tym jak w 1941 roku podle oszukali też i Rosjan, nigdy Moskwa nie da wiary Berlinowi. Takiego zezwierzęcenia jak dopuściły się nazitsowskie niemcy wzgledem innych narodów nigdy nie było w historii swiata. Dlatego Niemcy w Europie to największy karzęł ekonomiczny, bo EKONOMAI to HONOR i ZAUFANIE wśród sąsiadów.
 • ~Diogenes z Kaszub
  (2013-09-12 16:36)
  Jest tak jak napisał pan Rybiński.W latach 70 Gierek brał kredyty ale inwestował. A Donek i jego kumple rozsprzedają ten majątek już 2o lat. Gierek to przy Tusku filantrop.

  - Pamiętajcie zasadę dobrego gospodarza: Sprzedać zawsze można,ale coś zbudować i tym mądrze zarządzać to jest sztuka.
 • ~a Aborygeni nie znają umiaru.
  (2013-09-12 16:34)
  Dodatkowo w tym wszystkim boli to, że obecnego spustoszenia dokonuje taki swoisty polityczny bękart, bez wizji państwotwórczej, bez jakiejkolwiek strategii(oprócz tej na utrzymanie władzy),którego ""aspiracją jest bycie podnóżkiem możnych Europy.
 • ~Ślązak - Nie Polak
  (2013-09-12 15:58)
  Nie łudźcie się, Polacy, ta konstrukcja ********** i to z hukiem - zawali się system ZUS i rozleci się NFZ. A na gruzach zbudujemy sobie wolny od polskiej polityki i polskiej ekonomii autonomiczny Górny Śląsk.
  I będzie nam dobrze!
 • ~PO-gromca lemingow
  (2013-09-12 14:59)
  tak ,,wiesiu13" PO raz pierwszy masz rację idioto..

  Odważne słowa Orbana. „Dla zagranicznych firm era kolonizacji się skończyła”


  - Dla zagranicznych firm na Węgrzech zakończyła się era kolonizacji - oświadczył dziś premier Viktor Orban, przemawiając na pierwszym po wakacjach posiedzeniu parlamentu.

  - Węgry są niepodległym, suwerennym państwem. Era kolonizacji się skończyła. Dla nas sprawą rangi państwowej jest obniżenie opłat za media, likwidacja reżimu spłacania kredytów walutowych oraz ratowanie rodzin i ich domów - powiedział premier.
  - Banki i duże przedsiębiorstwa korzystające na Węgrzech z pozycji monopolisty muszą się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Kiedyś miały silną pozycję i rządy socjalistyczne kłaniały się przed ich potęgą, ale teraz to my jesteśmy ci silniejsi. To one muszą się dostosować do Węgrów, a nie na odwrót - mówił Orban.

  Niższe koszty elektryczności oraz pomoc dla setek tysięcy Węgrów, którzy wzięli kredyty walutowe i teraz zmagają się z ich spłatą, najprawdopodobniej będą głównymi propozycjami w programie rządu przed wyborami do parlamentu w pierwszej połowie przyszłego roku - przewiduje Reuters.
  Zgodnie z sierpniowym sondażem ośrodka Ipsos narodowo-konserwatywny Fidesz premiera Orbana ma wciąż dwucyfrową przewagę nad opozycyjnymi socjalistami.
  Rząd Orbana w styczniu br. wprowadził 10-procentową obniżkę cen energii elektrycznej, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych. Koszty tej obniżki przeniesiono na dostawców, należących w większości do zagranicznych koncernów energetycznych. Na Węgrzech obowiązuje też najwyższy w Europie podatek od banków i podatek od firm energetycznych, telekomunikacyjnych i zajmujących się sprzedażą detaliczną. Firmy energetyczne np. muszą zapłacić 50-proc. podatek od swoich zysków, chyba że zdecydują się na inwestycje.

  Te i inne interwencje rządu w gospodarkę pomogły krajowi spłacić kredyt uzyskany w 2008 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego - zauważa Reuters. - Spłacając ten kredyt, zlikwidowaliśmy ciągłą presję, za pomocą której międzynarodowe organizacje finansowe próbowały wymusić na nas działania oszczędnościowe - oświadczył Orban.
 • ~Salomon
  (2013-09-12 15:29)
  "Najbardziej uodpornione na kryzysy kredytowe okazały się natomiast Rosja, posiadające duże rezerwy petrodolarów, a także Chiny, które dysponują największą rezerwą walutową na świecie. "

  Polskę zestawiono z Rosją
  ni dziwnego ,że słabo wypadamy

  " Polski system finansowy – podobnie jak egipski – dostał 10kę w 20skalowej skali zagrożeń "The Economist". "

  ale jednak nie tak słabo jakby chciały PiSuary .
 • ~oszukany przez pEŁo POLAK
  (2013-09-12 15:23)
  ~~

  A ja pytam nie o budżet nie o matkę Madzi a nawet nie pytam, o OFE ale pytam jako oszukany przez pEŁo POLAK -gdzie jest Arabski Tomasz-głowny organizator wylotu Naszego POLSKIEGO Prezydenta sp profesora Lecha Kaczyńskiego doSmoleńska i gdzie sa zdjecia satelitarne z dnia 10-04-2010 przekazane przez NASA stronie "rządowej" oraz treść rozmowy TUsk154M-Putin na soPOckim molo we wrześniu 2009? ? Pytam równiez gdzie jest 300 000 000 000 zł które Rząd Pana Premiera dr Jarosława Kaczyńskiego wynegocjował dla POLSKI i POLAKÓW na lata 2007-2013 ?-co z tymi pieniedzmy zrobił TUsk154M ? - R u d y -gdzie ten s z m a l ?? .../gdzie rozliczenia za przemysł "POgardy" wobec POLSKICH Katolików POLSKICH Patriotów trwający nie przerwanie od 2007 roku ??? gdzie ? ? ...- wychodzi więc na to na to że rozliczyc nalezy przede wszystkim kolaboracyjny "rząd" z jego pajacami głownym k o l a b o r a n t e m ! !
 • ~kaja
  (2013-09-12 18:26)
  u nas prawie kazdy ma jakis kredyt, ja ostatnio wzielam w skoku chmielewskiego , jak sobie porownalam rozne opcje, u nich mi sie najbardziej oplacalo
 • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
  (2013-09-12 14:58)
  Czy w
  normalnym kraju prezydentem jest :
  stary bezdzietny kawaler, bez prawa jazdy, analfabeta komputerowy, antytalent techniczny,
  swir otoczony 16 ochroniarzami :-) :-) :-) :-) :-) :-)
  NIE !
 • ~Zgredek
  (2013-09-12 14:47)
  Mamy pozycje 10 w 20 stopniowej skali. Czyli jak zwykle po środku. Komentarze i sam artykule niezbyt oddaje rzeczywistość. W 1989 r. byliśmy bankrutem, a teraz mamy 10 pozycje. Oby gorzej nie było.
 • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
  (2013-09-12 14:46)
  Wegry nadchodza...Prezes + rydzyk rozpieeprza ten kraj do konca !
  Adam Penis Hofman ...
  Staje Hofman golo przed lustrem, i mówi do dzialaczki: dwa centymetry wiecej i bylbym królem.
  Na to dzialaczka: dwa centymetry mniej, i bylbys królowa.

  Co tam u malzonki? Zdrowa? Czy dalej na chorobowym?
 • ~heliot
  (2013-09-12 13:49)
  tak się zastanawiam,po co nam rząd z największą liczbą ministrów ,wiceministrów,doradców ,największą ilością w Unii Europejskiej?co oni tam robią i za co biorą tyle kasy???

Może zainteresować Cię też: