Bank Światowy ocenił, że Polska dokonała w ubiegłym roku największych postępów w reformowaniu biznesu, czyniąc go bardziej przyjaznym. W dorocznym raporcie "Doing Business", opracowanym wspólnie przez Bank Światowy i podporządkowaną mu instytucję kredytową International Finance Corp., stwierdzono, że Polska uprościła formalności przy rejestrowaniu własności, a także przepisy podatkowe i regulujące zawieranie i egzekwowanie umów oraz przepisy upadłościowe.

Reklama

Premier nazwał awans w zestawieniu sukcesem i powiedział, że trudno nie odczuwać satysfakcji z pracy, jaką Polacy wykonali przez ostatnie lata. Ta praca spowodowała, że jesteśmy liderem w tej grupie. Chcielibyśmy jednak - i to pragnę podkreślić - uzyskać w rankingu "Doing Business" zdecydowanie lepszą pozycję - powiedział Donald Tusk.

Ocenił, że Polska startowała z punktu bardzo trudnego i awans nawet o kilka miejsc wymagał rzeczywiście bardzo wielkiego wysiłku. Poinformował, że wysiłek ten polegał na przełamywaniu złych przyzwyczajeń i złych obyczajów. Nie jest sztuką napisać nowy przepis, największą sztuką jest skonstruować mądre prawo" - powiedział szef rządu. Dla nas to jest pierwszy krok, jesteśmy dopiero na początku dystansu - dodał premier.

Tusk porównał poprawianie pozycji w takich zestawieniach do biegu. Zaznaczył, że nie jest to sprint, tylko maraton.

Sukces może jest odłożony w czasie i wymaga gigantycznego wysiłku, ale warto go ponieść. Będziemy działać, aby za rok pokazać, że chcemy się utrzymać na pierwszym miejscu jeszcze przez jakichś czas, że to nie wybryk natury, ale konsekwencja działań - powiedział.

Reklama

Premier mówił też, że nie można się załamywać przy pierwszym kryzysie. Nasze pierwsze działania wokół deregulacji nie przynosiły efektów, stały się nawet przedmiotem kpin, ale widać, że ta inwestycja sprzed kilku lat zaczyna przynosić efekty - stwierdził.

Dzisiaj otrzymujemy także informacje po sprzedaży polskich papierów dłużnych, że uzyskaliśmy rekordowe w historii rentowności - w sensie pozytywnym - dwuletnich i pięcioletnich obligacji i rekordowe w historii rentowności dziesięcioletnich obligacji na rynku pierwotnym. To są wszystko sygnały, które na reputację Polski będą miały bardzo ważny wpływ - zaznaczył Tusk.