Najpierw Nord Stream, teraz kolej. Rosja znów ominie Polskę

| Aktualizacja:

Nord Stream pozbawił nas korzyści z tranzytu gazu. Podobny scenariusz grozi nam na torach.

wróć do artykułu
  • ~Amberozja
    (2012-09-14 09:47)
    Zdaniem Antoniego Macierewicza (PiS), oszukanie klientów Amber Gold i upadek linii OLT Express to wielka afera polityczna i gospodarcza, która obnaża mechanizmy, jakie rządząca Polską Platforma Obywatelska wprowadziła lub toleruje w życiu publicznym.

    Według polityka przypomina to historię z próbą przejęcia kilka lat temu polskiego sektora paliwowego przez Rosjan, tylko że tym razem stawką było przejęcie PLL LOT przez niemiecki kapitał.

    Trzeba spojrzeć na to nie tylko z perspektywy związków rodzinnych Donalda Tuska, które miały tutaj znaczenie. Na pewno zatrudnienie jego syna było istotnym elementem tej afery - podkreśla Macierewicz.

    Ale, w jego ocenie, to zaledwie jedna z nici, która mocowała działania przestępczej szajki. Macierewicz dodaje do tego również sponsoring filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie, którego scenariusz ma utrwalić jedyną i słuszną, ale fałszywą wersję historii z 1980 roku.

    Poseł przypomina aresztowania sprzed roku związane z podejrzeniem korupcji przy prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT; zarzuty postawiono m.in. Gromosławowi Czempińskiemu. I wskazuje na ludzi z peerelowskich służb i obecnych elit rządzących z Platformy z prezydentem Gdańska i ministrem transportu na czele.

    Trudno nie łączyć tej afery z niszczeniem jednej z ważniejszych i najstarszych polskich firm, a więc PLL LOT, która systematycznie była doprowadzana do upadku. Amber Gold powstała po to, by przejąć LOT po najniższej cenie - ocenia Macierewicz. Jego zdaniem OLT Express współdziałała ze spółkami niemieckimi.

    Ktoś przecież leasingował te samoloty OLT Express. Działalność na szkodę LOT była działalnością na rzecz obcego kapitału, a jej polscy uczestnicy byli tylko "załatwiaczami" i pośrednikami. Tylko tak można wytłumaczyć bierność polskiej prokuratury, sądów i aparatu rządowego, który akceptował te nieprawidłowości - wskazuje poseł.

    Zdaniem posła Marka Opioły (PiS) z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, do przeszukania posesji i przesłuchania Marcina P. doszło za późno, dopiero wówczas, gdy spółkę postawiono w stan likwidacji.

    To nasuwa pytanie, czy pan P. jest chroniony, czy też ma tak dobrych adwokatów, którzy mu dobrze doradzają kolejne posunięcia. Być może są to służby specjalne lub ludzie z nimi związani. To pytania otwarte i moim zdaniem na komisji sejmowej powinny paść - ocenia parlamentarzysta.

    Podobną opinię wyraża europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). - Amber Gold powinna zmienić nazwę na Umbrella Gold, czyli złoty parasol - ironizuje.

    Był to parasol bardzo skutecznie broniący P. przed prokuraturą, ABW, izbą skarbową i mediami. Można więc powiedzieć, że jest to przykład bardzo skutecznej obrony człowieka, środowiska i wiedzy przez bardzo wpływowych "przyjaciół". Być może dzisiaj ci "przyjaciele" ocenili, że przyjaźń ta im się po prostu nie kalkuluje, i postanowili się z niej wycofać - mówi Czarnecki.

    Zwraca też uwagę, że jeśli na działalności instytucji parabankowych ludzie mogli stracić około 2 mld zł, to tylko w pierwszych 7 miesiącach tego roku z polskiego sektora bankowego, który tak dziś się oburza na instytucje parabankowe, wyciekło z Polski około 25 mld złotych. Pieniądze te wyciekły do tak zwanych spółek-matek, zagranicznych banków działających w Polsce.
  • ~POkgbWSI
    (2012-09-14 10:10)
    Niemcy i Rosja , każde z tych państw na swój sposób, dążą do izolacji Polski i jej podboju .Tylko metody mają inne ,ale cel ten sam
  • ~annola
    (2012-09-14 09:02)
    A co to nagle za zmiana frontu wobec Rosji? Niby nam szeroki tor niezbędny?Lekceważmy nadal "braci Słowian", poszczekujmy na nich przy byle okazji -przecież to nie dla nas towarzystwo! "Ruskie" są nam potrzebne wyłącznie do "wypominek" historycznych. A że reszta Europy nie ma takich obiekcji? W swoim czasie poskarżymy się i na nią - UKOCHANEJ AMERYCE
  • ~.....
    (2012-09-14 09:08)
    Ruskie obkopują Polskę dookoła a później połkną , wystarczy jeszcze pozwolić puścić ruską autostradę przez Polske i będzie fajowo.
  • ~róbta tak dalej
    (2012-09-14 09:10)
    A co zrobiliście z żeglugą na Odrze? Dlaczego Szczecin i Świnoujście nie zostały głównymi portami Berlina choć tamtędy najbliżej i najwygodniej? Partactwo nieudolnej warsiawy, która wszystko co poza nią ma gdzieś?
  • ~danka
    (2012-09-14 09:11)
    nie tak dawno Rosjanie chcieli kupić LOTOS, pare miesiecy temy AZOTY , rurę gazu juz maja, teraz robia kolej , jeszcze plamuja kupić zapewne elektrykę i okaze się nie ma POLSKI.
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2012-09-14 09:16)
    Cóz PiS jest sfrustrowany i wyraza to gdzie moze.Szesc razy przerznac wybory Potrafi tylko PiS...
    Poza przegrywaniem wyborów nie umie nic robic Bieda Kaczynska.
  • ~vh
    (2012-09-14 09:16)
    Przeciez Rosji nie chodzi o efekt ekonomiczny ale o polityczny - i tak zbuduja linie przez Slowacje by odciac Polske od tranzytu - szczerze mowiac wali mnie to - jeszcze niech rosja zbuduje sobie autostrade przez Slowacje i wypierzyc tranzyt rosyjskich i litweskich tirow z Polski.

    Czy stracimy - moze w krotkiej perspektywie ale w dlaszej zyskamy - trzeba sie tylko uniezaleznic od rosyjskiego gazu - zintesyfikowac prace na piroliza wegla i odpadow, zbudowac od nowa przemysl syntezy ciezkiej i zlac siurem Rosje.

    Sprawdzcie sobie dokonania Starzynskiego czy jak dlugo budowano port w Gdyni - porownajcie to z naszymi isiagnieciami ostatnich 20 lat - afera goni afere a panstwo bogaci sie wylacznie podnoszac podatki...
  • ~asia
    (2012-09-14 09:31)
    "Przeciez Rosji nie chodzi o efekt ekonomiczny ale o polityczny - i"
    Tak jak Polska z rakietami USA
  • ~hau-hau-hau
    (2012-09-14 09:33)
    Panowie Bronku, Donku i Radku - dalej całujcie du...pę Putinowi ... to Polska zginie z mapy Europy. Ta wasza polityka wobec Rosji to zdrada, a za zdradę się wisi !
  • ~]]
    (2012-09-14 09:33)
    Wiesio 13 lekarze kazali ci przytakiwać
  • ~ariel
    (2012-09-14 09:35)
    nie wolno sprzedawać nic Rosjanom . Wystarczy palec a juz rozejdą sie po kraju i połowa wykupiona.
  • ~+++ EGZORCYSTA +++
    (2012-09-14 09:37)
    Co za PiSdzielska obłuda! Najpierw wieszają psy "na ruskich", traktują jak wroga nr 1 po Niemchach (wroga nr 2), a potem oczekują, że ten będzie robić z nimi strategiczne projekty!
  • ~ccc
    (2012-09-14 09:37)
    tak Rosja chce w ten sposób wykluczyć Polskę z interesów Europy.
  • ~weteran domowego przedszkola
    (2012-09-14 09:40)
    re:~Wiesio13 bicz na PISmatołki2012-09-14 09:16 biedactwo nie załapałeś się jak
    pan Bóg rozum rozdawał i zostało tylko IQ13.
  • ~Unia dała 600 mld Euro na tory
    (2012-09-14 10:23)
    A Polska od 2004r wykorzystała zaledwie 2 mld na modernizację kolei..

    Ileż mozma czekać az Polacy ruszą sie do pracy ???

    Ile trzeba dac Polakom by zmodernizowali - jak 600 mld Euro leży od lat na kontach w Polsce ???
  • ~reks
    (2012-09-14 08:48)
    walczyć dalej z rosją opluwać putina wychwalać te prostytutki co tańczyły na ołtarzu największej cerkwi ,wspierać żydów Codorkowskiego i Kasparowa
    a znajdziemy się z ręką w nocniku bo zachód polskę ma gdzieś czeka tylko
    na okazję żeby ją rozebrać
  • ~huk
    (2012-09-14 10:23)
    Pis przegryw wybory bo matolki glosuja nie majac pojecia na kogo glosuja.Na obietnice glosuja i klamstwa,bo tylko zlodziej dobrze klamie a nie czlowiek przyzwoity.Tylko,ze jeszcze potrzebny jest matolek naiwny,bezwiedzy,ktory w te klamstwa uwierzy.A wiadome jest ze wiekszosc to matolki a mniejszosc to ludzie oswieceni.To tez swiadczy o poziomie nauczania tych studentow jakimi sa matolkami.Sami nie sa w stanie myslec.
  • ~Mark Twain
    (2012-09-14 10:27)
    Sami przyczynilismy sie do budowy Nord Stream nie zezwalajac na budowe gazociagu przez Polske,ktory mial ominac Ukraine.
    Zrobilismy to w ramach solidarnosci z ukrainskim strategicznym partnerem (choc ten ma nas gdzies).
    Na wlasne zyczenie pozbawilismy sie dochodow z tranzytu i oslabilismy nasza pozycje strategiczna (Polska bylaby "wlotem" gazu do pozostalych panstw Europy).
    Tutaj "podziekowania" naleza sie owczesnemu premierowi J.Buzkowi.
    VOLENTI NON FIT INIURIA -mowi madre lacinskie przyslowie.
  • ~Nord-Stream to kontrakt typu Gaz za BMW
    (2012-09-14 10:43)
    W ten sposób Niemcy maja Gaz i Pracę...To Niemcy wyprodukowali te rury i to Niemcy zarabiaja na tym nie bezpośrednio... Ale przez Zbyt Swoich Towarów.

    Jak Nam się nie PODOBA TO RUSZMY D... i ZBUDUJMY SOBIE SWÓJ GAZPROM !!!

Może zainteresować Cię też: