Finlandia zablokuje uruchomienie funduszu ratunkowego strefy euro EMS, który przewiduje wykupywanie obligacji rządowych na wolnym rynku - poinformował w poniedziałek rząd w Helsinkach. Również Holandia zasygnalizowała sprzeciw wobec idei skupowania obligacji. Jak zauważa agencja Reutera, oznacza to niejasną przyszłość dla uzgodnień z zeszłotygodniowego szczytu eurolandu w Brukseli, zakładających wzmocnienie unii walutowej i obniżenie kosztów obsługi długu Hiszpanii i Włoch.

Reklama

Mechanizm wykupywania obligacji przez EMS na wolnym rynku wymagałby jednomyślnej zgody 17 krajów strefy euro, co wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ sprzeciwiają się Finlandia i Holandia - oświadczył fiński rząd w raporcie dla komisji parlamentarnej. Z powodu interwencji Finlandii i między innymi Holandii możliwość dokonywania operacji przez EMS na rynkach wtórnych została zablokowana - napisano w raporcie.

Wysoki przedstawiciel rządu w Helsinkach sprecyzował, że Finlandia uważa, iż to nieefektywny sposób stabilizacji rynków. W poniedziałek holenderskie ministerstwo finansów poinformowało, że rząd nie popiera takiego rozwiązania, ale nie zapowiedziało wprost, że Holandia zablokuje plan; przekazano jedynie, że każdorazowy zakup przez Europejski Mechanizm Stabilizacyjny będzie oceniany indywidualnie.