Premier Grecji Lukas Papademos wezwał w piątek do większej aktywności w walce z kryzysem w strefie euro i do postępu we wzmacnianiu zarządzania ekonomicznego w Europie."Ważne jest, by rozszerzanie się kryzysu w strefie euro zwalczać z większą efektywnością, większym postępem w upodabnianiu się systemów fiskalnych i ze wzmocnieniem zarządzania ekonomicznego w Europie" - powiedział Papademos w parlamencie. Dodał, że interwencja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) na rynkach obligacji pomogła greckim bankom.

Reklama

Papademos wypowiadał się na ten temat na kilka dni przed przyszłotygodniowym szczytem w Brukseli, na którym przywódcy UE mają debatować o przyszłości Unii. Przed tym spotkaniem prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel występują w ostatnich dniach z przemówieniami dotyczącymi kryzysu euro i środków zaradczych.

We wtorek ministrowie finansów państw strefy euro wyrazili zgodę, by zagrożona bankructwem Grecja otrzymała kolejną, wynoszącą 8 mld euro transzę pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, pod warunkiem wdrożenia zakrojonego na szeroką skalę programu oszczędności.