Polska spadła o 2 pozycje, na 41. miejsce, w "Globalnym raporcie konkurencyjności 2011-2012", opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Reklama

"Polska spadła o 2 pozycje na 41. miejsce w "Globalnym raporcie konkurencyjności 2011-2012" opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Na czele rankingu wciąż znajduje się Szwajcaria, tuż za nią Singapur i Szwecja. Trzeci rok z rzędu traci swoją konkurencyjność gospodarka USA, która obecnie znajduje się na 5. pozycji. Spadek Polski w rankingu to efekt pogorszenia się stabilności makroekonomicznej i innowacyjności. Lepsze noty polska gospodarka uzyskała w przypadku oceny instytucjonalnej i wielkości rynku. Polskę wyprzedziła Hiszpania oraz Portoryko. W latach 2008-2011 pozycja Polski w rankingu wzrosła jednak o 12 pozycji" - napisano w raporcie.

"Najpoważniejszym wyzwaniem, któremu trzeba sprostać, aby zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki jest podwyższenie innowacyjności, która jest stosunkowo niska w porównaniu z efektywnością i tzw. czynnikami podstawowymi gospodarki. Zdaniem ankietowanych firm największą barierą rozwoju jest złożoność, nieprzejrzystość systemu podatkowemu. Przedsiębiorcy narzekają także na biurokrację, sztywność rynku pracy, dostępność do finansowania i zły stan infrastruktury" - dodano.