Agencja ratingowa postanowiła wyżej ocenić instrumenty finansowe powiązane z kredytami hipotecznymi niskiej jakości (subprime) niż papiery emitowane przez amerykański rząd. Jak podaje "Rzeczpospolita", najwyższą ocenę mają otrzymać papiery, które są powiązane z kredytami subprime o wartości prawie pół miliarda dolarów.

Reklama

Gazeta przypomina, że obecnie rating AAA od S&P mają papiery amerykańskie o wartości ponad 36 miliardów dolarów wyemitowane w tym roku przez banki, które wciąż kreują instrumenty o różnym poziomie ryzyka na bazie udzielonych kredytów. I płacą za ich rating. Ponad 14 tys. emisji obligacji zabezpieczonych wszystkim - od domów po cena handlowe i sprzęt rolniczy – ma od S&P ocenę AAA.

Agencja znana jest z kontrowersyjnych dla rynku ocen wiarygodności. Pracownicy firmy sami przyznają się jednak do błędów w niektórych raportach. Analitycy obliczyli, że błędy w pracach specjalistów S&P spowodowały ponad 2 biliony strat w największych światowych instytucjach. Doprowadziła też do upadku banku Lehman Brothers.