"To bardzo ważna inwestycja dla naszej kopalni i całej JSW. Budowa poziomu 1290 m to ogromne przedsięwzięcie; powstanie cały kompleks wyrobisk. Połączenie wentylacyjne na poziomie 1290 m pozwoli nam na udostępnienie nowych pokładów węgla, które w przyszłości chcemy wybierać" - skomentował we wtorek dyrektor kopalni Piotr Chmiel.

Reklama

Zgodnie z górniczą tradycją, to właśnie dyrektor rozpoczął załadunek pierwszego kubła, inaugurując tym samym pogłębianie szybu. Prace mają zakończyć się w 2013 r., choć jest szansa, że nastąpi to wcześniej. Wydobycie z nowego poziomu mogłoby ruszyć ok. 2014 roku.

W sumie górnicy mają do wydrążenia około 280 metrów, bo faktycznie szyb będzie sięgał głębokości 1320 m, a nie - jak poziom wydobywczy - 1290 m. Fachowcy szacują, że pogłębianie będzie postępować w tempie ośmiu metrów dziennie.

Pogłębiony szyb pozwoli na obsługę nowo budowanego poziomu wydobywczego 1290 m w zakresie wentylacji, transportu materiałów i jazdy ludzi. Nowy poziom udostępni pokłady wysokiej jakości węgla koksowego, w którym specjalizuje się JSW.

Obecnie w kopalni użytkowany jest poziom 1050 m. Gdy eksploatacja prowadzona jest poniżej miejsc, gdzie sięgają kopalniane szyby, jest to tzw. wydobycie podpoziomowe. Każdorazowo musi zgodzić się na nie nadzór górniczy, który określa warunki bezpiecznej eksploatacji w takich sytuacjach.

Pogłębienie szóstego szybu kopalni Budryk do poziomu 1290 m jest niezbędne, aby była możliwa eksploatacja pokładów zalegających poniżej poziomu 1050 m. Z chwilą zakończenia inwestycji prowadzone w ten sposób wydobycie przestanie być eksploatacją podpoziomową.

Pomiędzy poziomem 1050 m a 1290 m zalega 159 mln ton tzw. zasobów operatywnych (możliwych do wydobycia) węgla, w tym 121 mln ton bardzo dobrego węgla koksowego, najbardziej poszukiwanego na rynku. Jego eksploatacja przedłuży żywotność kopalni do 2077 r.Kopalnia Budryk to najmłodsza i najgłębsza polska kopalnia węgla kamiennego. Na przełomie 2010 i 2011 r. zakończono drążenie głównego przekopu odstawczego z istniejącego poziomu 1050 m do budowanego na 1290 m. Łączący oba poziomy przekop mierzy blisko 1,2 km, a jego koniec to najgłębsze miejsce w Polsce.

Reklama

Zakończenie drążenia przekopu oznaczało jednocześnie przejście do kolejnego etapu inwestycji - drążenia 960-metrowego chodnika w kierunku szybu, którego pogłębianie właśnie ruszyło. Połączenie nowego przekopu z szybem planowane jest na koniec 2013 r.

Jak informowała wcześniej JSW, wszystkie, prowadzone pod ziemią i na powierzchni, prace związane z uruchomieniem poziomu 1290 mają zakończyć się w drugim kwartale 2014 r. Koszty całej inwestycji szacowano na prawie miliard złotych.

Budowa najgłębszego w polskim górnictwie poziomu wydobywczego to nie tylko prace pod ziemią, ale też na powierzchni. Gdy na dole drążone są kolejne przekopy i pogłębiany jest szyb, na górze modernizowany jest zakład przeróbki węgla.

Decyzja o budowie kopalni Budryk zapadła w 1978 r., a prace rozpoczęto rok później. W 1989 r. wstrzymano finansowanie budowy, wznowiono je dwa lata później, z kredytów. Zakład ruszył w 1994 r., rok później rozpoczynając faktyczną eksploatację węgla. Od tego czasu Budryk był samodzielną kopalnią. W 2008 r. został włączony do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.