Francuski sąd zdecydował w czwartek o wszczęciu śledztwa w sprawie byłej minister finansów Francji, a obecnie szefowej MFW Christine Lagarde, podejrzanej o nadużycie władzy w tzw. aferze Tapiego z 2008 roku - poinformowała agencja AFP. Chodzi o przyznanie ogromnego odszkodowania zaprzyjaźnionemu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym biznesmenowi Bernardowi Tapiemu w jego sporze z konsorcjum zarządzającym majątkiem pozostałym po banku Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo francuskie.

Reklama

Lagarde w czasie przyznania odszkodowania w wysokości 285 mln euro, na drodze polubownej umowy z udziałem resortu finansów, była ministrem finansów. Specjalny sąd uprawniony do osądzania ministrów ogłosił swoją decyzję po kilkugodzinnym spotkaniu, na którym analizowano rezultaty wstępnego dochodzenia. Lagarde, która w lipcu zastąpiła na stanowisku szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna, zaprzecza stanowczo zarzutom.

Francuska opozycja utrzymuje, że w tej kwestii ówczesna minister finansów złamała procedury, pomagając Tapiemu. Lagarde broni legalności swojej ówczesnej decyzji.